Jakie zmiany rząd PiS zamierza wprowadzić w programie Senior-WIGOR?

Ewa Kopacz w programie Fakty po Faktach rozmawiała na temat Gabinetu Cieni powołanego przez Platformę Obywatelską. Rozmowa dotyczyła również recenzji polityki prowadzonej przez obecną władzę. Była premier przypominając o programie Senior-WIGOR, wprowadzonym podczas jej rządów, opowiedziała o zmianach jakie rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza wprowadzić w rzeczonym programie.

Sprawdzone wypowiedzi

Ewa Kopacz

Kopacz: „Wprowadziliśmy wtedy kiedy byłam premierem program Senior-WIGOR. […] On już się nie nazywa Senior-WIGOR to już jest Senior+„.

Kolenda-Zalewska: „Oprócz nomenklatury coś się zmieniło w tym programie”?

Kopacz: „Obcięli pieniądze też na to„.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Program Senior-WIGOR został powołany na mocy uchwały Rady Ministrów 17 marca 2015 roku.  Zgodnie z jego założeniami Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej miało przeznaczyć w latach 2015-2020 370 mln zł na utworzenie dziennych domów seniora – połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki oraz gabinetu rehabilitacyjnego. Powstanie programu stanowiło realizację jednej z obietnic złożonych przez premier Ewę Kopacz podczas expose wygłoszonego 1 października 2015 roku.

Na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprezentowano propozycje zmian jakie od 2017 roku mają wejść w programie “Senior-WIGOR”. Jedną z nich jest zmiana obowiązującej nazwy na “Senior+”. Powiększeniu mają zostać poddane m.in. kwoty dofinansowań na funkcjonowanie, jednorazowego wsparcia finansowego oraz standardów lokalowych do kwoty 300 tys. zł z kwoty 250 tys. przewidzianej w projekcie rządu Ewy Kopacz.

Premier Ewa Kopacz zgodnie z prawdą stwierdziła, że zmienie uległ również budżet przeznaczony na finansowanie projektu. W projekcie “Senior-WIGOR” na lata 2016-2020 przeznaczono 340 mln, a w programie “Senior+” na analogiczny okres przewidziano kwotę 310 mln zł. Warto nadmienić, że jedynym okresem, w którym obniżone kwotę finansowania programu jest rok 2017.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >