Jan Bury o produkcji drobiu

Szef klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego był gościem Rozmowy dnia w PR1.

Sprawdzone wypowiedzi

Jan Bury

Polska jest liderem produkcji np. drobiu w Europie i bardzo dużo mięsa drobiowego szło na rynki azjatyckie czy rynki żydowskie.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie ze statystykami, które przedstawia raport Komisji Europejskiej „Perspektywy dla rynków rolnych i dochodów rolniczych w UE w latach 2014-2024” Polska razem z Niemcami, Niderlandami i Hiszpanią jest w grupie liderów produkcji drobiu w UE (w 2013 roku wyżej wymienione państwa razem stanowiły 44% produkcji drobiu w całej UE).

W tym samym raporcie podkreśla się również, że głównym importerem drobiu z UE jest Arabia Saudyjska, ale również ważne inne kraje Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Pewną trudnością poprawnej kwalifikacji wypowiedzi jest fakt, że Pan poseł użył konstrukcji “Polska jest liderem produkcji np. drobiu w Europie”, z której mogło wyniknąć, iż Polska jest na pierwszym miejscu wśród produkcji drobiu. Raport jednak faktycznie nie wskazuje kolejności poszczególnych państw.  Poprawniej byłoby jednak powiedzieć, że Polska jest jednym z liderów produkcji drobiu.

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >