Jan Grabiec w Sednie Sprawy Radia Plus

Jan Grabiec był dzisiaj gościem Radia Plus. Poseł Platformy Obywatelskiej wypowiadał się na temat planu mieszkalnictwa w Polsce „Mieszkanie dla Młodych” oraz decyzji podejmowanych przez Rząd w związku z tym programem.

Sprawdzone wypowiedzi

Jan Grabiec

Został zastopowany decyzją Rządu program, który obowiązywał dotychczas, dzięki któremu ponad 50 tys młodych ludzi uzyskało mieszkania w ostatnich latach. Ten program przestał działać kilka miesięcy temu, zabrakło na niego pieniędzy.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Chodzi o program “Mieszkanie dla młodych”, który rozpoczął się w 2014 roku, a jego zakończenie planowane jest na rok 2018. Został on otwarty na podstawie Ustawy z dnia 27 września 2013 o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Program polega na dofinansowaniu przez państwo wkładu własnego na zakup pierwszego mieszkania. Wysokość dopłaty zależy od wielkości mieszkania oraz ilości dzieci w rodzinie (najmniejsza możliwa dopłata stanowi 10% wkładu własnego).

Program realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz instytucjami kredytującymi. Według danych BGK liczba beneficjentów wyniosła do tej pory około 50 tysięcy.

Zgodnie z ustawą, na każdy rok przyjmowany jest inny limit środków na wypłatę wsparcia. Po przekroczeniu takiego limitu, przyjmowanie wniosków o dofinansowanie jest wstrzymywane, a decyzję w tej sprawie podejmuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

W tym roku tego typu decyzja była podejmowana dwukrotnie: 15 marca 2016 podjęto decyzję o wstrzymaniu przyjmowania wniosków na rok 2016 (po wypłacie 95% zaplanowanej puli na 2016 rok). 6 lipca podjęta została decyzja o wstrzymaniu przyjmowania wniosków za rok 2017 (po wypłacie 50% środków planowanych na rok 2017). Przyjmowanie wniosków o dofinansowanie zostanie wznowione 1 stycznia 2017 roku.

Program zakończy się w 2018 roku. Rząd nie planuje jego przedłużenia, zamiast tego ma wejść nowy program o nazwie Mieszkanie plus.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >