Janusz Korwin-Mikke o Armii Wyzwolenia Kosowa i Billu Clintonie

Na swoim blogu prezes Kongresu Nowej Prawicy porównał udział Stanów Zjednoczonych w walkach o Kosowo do roli, jaką odgrywa aktualnie Rosja w konflikcie na Ukrainie. Czy faktycznie polityka prowadzona przez Władimira Putina i Billa Clintona nie odbiegają znacząco od siebie?

 

Sprawdzone wypowiedzi

Janusz Korwin-Mikke

A co do tezy, że JE Włodzimierz W. Putin jest potworem, bo oderwał od Ukrainy Krym i po cichu popiera Rosjan w Doniecku i okolicach – to jak nazwać np. p. Wilhelma „Billa” Clintona, prezydenta USA, który popierał terrorystów z UÇK (Ushtria Çlirimtare e Kosovës)

 

Nieweryfikowalne Ukryj uzasadnienie

Trudno stwierdzić czy USA za czasów Clintona rzeczywiście dozbrajało i szkoliło Kosovo Liberation Army (KLA). Istnieją źródła, które wskazują, że w 1998 roku CIA wraz z wywiadem brytyjskim miały szkolić członków KLA. Takie informacje podaje James Bissett w artykule We created a monster, który ukazał się w 2001 roku w Toronto Star. Bissett był ambasadorem Kanady w byłej Jugosławii, Albanii i Bułgarii. Z drugiej strony, amerykański think tank Council on Foreign Relations klasyfikuje KLA jako organizację terrorsytyczną, przytaczając opinię specjalnego wysłannika ds. Bałkanów za rządów Billa Clintona, Roberta Gelbarda. Stany Zjednoczone miałyby wspierać dążenia ludności albańskiej dopiero po 1999 roku, popierając umiarkowanego przywódcę Albańczyków Ibrahima Rugovę. Należy więc uznać tę tezę za nieweryfikowalną.

 

Janusz Korwin-Mikke

wypędzili (członkowie Armii Wyzwolenia Kosowa – przyp. red.) z domów 300.000 Serbów i innych nie-Albańczyków

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Sprawa  wypędzonych Serbów i nie-Albańczyków jest równie trudna do zbadania. Magazyn Refugees (Vol. 3, No 116, 1999), prowadzony przez Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców podaje, że w 1999 roku z terenów Kosowa uciekło 200 tysięcy Serbów i dziesiątki tysięcy Romów. Ciężko jednak ocenić w jakim stopniu przyczyniły się do tego bojówki KLA, choć sam raport UNHCR wskazuje na duży udział tej organizacji w exodusie Serbów. Biorąc pod uwagę oficjalne szacunki (około 230 tysięcy wypędzonych) należy uznać tę tezę za fałszywą.

Janusz Korwin-Mikke

zamordowali (członkowie Armii Wyzwolenia Kosowa – przyp. red.) okrutnie kilka tysięcy (Serbów i innych nie-Albańczyków – przyp. red.),

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Jeśli chodzi o morderstwa dokonane przez KLA na ludności nie-Albańskiej, do najbardziej wiarygodnych źródeł należy raport Human Rights Watch Under Orders. War Crimes in Kosovo z 2001 roku, gdzie wyszczególnione są zarzuty wobec KLA. W dokumencie znajdujemy informację, że od czerwca 1999 roku KLA zamordowało około 1000 Serbów i Romów. W raporcie wskazane jest, że ofiarami organizacji padali nie tylko Serbowie, ale także etniczni Albańczycy, którzy kolaborowali z reżimem. Jakkolwiek w czasie wojny zginęło kilka tysięcy Serbów, KLA posądzane jest o zamordowanie około tysiąca, co skutkuje nadaniem temu stwierdzeniu kategorii fałsz.

 

Janusz Korwin-Mikke

spalili (członkowie Armii Wyzwolenia Kosowa – przyp. red.) 150 cerkwi

Nieweryfikowalne Ukryj uzasadnienie

Również niszczenie cerkwi miało miejsce w czasach wojny w Kosowie. Human Rights Watch donosi, że podczas ataków ucierpiały monastyry i miejsca kultu. Serbski Kościół Prawosławny na swojej stronie podaje informację o 35 kościołach i monastyrach zniszczonych przez Albańczyków na terenie Kosowa. Z kolei sympatyzujący z Serbami portal The Emperor’s New Clothes pisze o ponad 110 cerkwiach zbombardowanych przez Albańczyków. Podobne dane podaje portal Serbianna. Trudno odnaleźć konkretne liczby dotyczące zniszczonych miejsc kultu. To stwierdzenie należy uznać za nieweryfikowalne.

Janusz Korwin-Mikke

i który (Bill Clinton, jako prezydent USA – przyp. red.) bombardując Belgrad i inne cele (zginęło ok. 3000 cywilów i ok. 1000 żołnierzy jugosłowiańskich – i dwóch Amerykanów) – doprowadził do jednostronnego oderwania od Serbii Kosowa?

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Mówiąc o bombardowaniu Belgradu, J. Korwin-Mikke miał zapewne na myśli operację sił NATO “Allied Force”. W raporcie Human Rights Watch udokumentowanych zostało 500 przypadków śmierci jugosławiańskich cywilów w 90 różnych incydentach w ciągu 78 dni operacji. Dodatkowo Humanitarian Law Center podaje, że na terenach Serbii i Czarnogóry zginęło około 275 cywilów. Z kolei New York Times, powołując się na słowa Slobodana Milosevica pisze o 576 żołnierzach oraz policjantach, którzy zginęli podczas nalotów. Te stwierdzenia J. Korwin-Mikkego są więc fałszywe. Prawdą jest zaś kwestia dwóch zmarłych Amerykanów – rzeczywiście ponieśli oni śmierć w wyniku katastrofy samolotu US Apache (byli jedynymi ofiarami ze strony NATO).

Janusz Korwin-Mikke

Zrobiono to (oderwanie Kosowa od Serbii – przyp. red.) bez referendum – ale wiadomo, że procent Albańczyków w Kosowie był niemal identyczny jak Rosjan na Krymie.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Ostatnią kwestią jest stosunek liczbowy Albańczyków w Kosowie. CIA World Factbook podaje, że w Kosowie zamieszkuje 92% Albańczyków (stan na 2008). W latach 1961-1971 liczba Albańczyków w Kosowie wynosiła 74%. Ukrainian Population Census określa liczbę Rosjan na Krymie na 58% (stan na 2001 rok). To stwierdzenie J. Korwin-Mikkego jest więc fałszem.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >