Janusz Palikot: sankcje, Andrzej Duda i Twój Ruch

Janusz Palikot był gościem Radia Zet. W wywiadzie poruszył wiele ważnych kwestii dotyczących Ukrainy, związków zawodowych oraz przyszłości swojej partii.

Ciekawym wątkiem jest autobiograficzne stwierdzenie o rzekomym zostaniu milionerem w wieku 24 lat i zatrudnianiu tysięcy pracowników.

Janusz Palikot urodził się 26.10 1964 roku, więc  wiek 24 lat przypada na lata 1988-89.

W wywiadzie dla mambiznes.pl można przeczytać, że Palikot pierwszy biznes założył jeszcze na studiach, zajmował się porządkowaniem archiwów państwowych, następnie wrócił do Biłgoraja i zacząl skupować i sprzedawać drewniane palety.Dodatkowo możemy przeczytać, że dokładnie nie pamięta, kiedy zarobił pierwszy milion (swoją drogą mówimy o milionie przed- czy podenominacyjnym?).

W wywiadzie-rzece “Ja,Palikot” (fragmenty tutaj) wspomina o tym, że wrócił do Biłgoraja w 1989 i po pół roku miał 150-osobowy zakład, a więc nie kilkutysięczny. Mówi również o tym, że pierwszą dużą fabrykę zbudował dopiero w 1991 roku.

Trudno tę wypowiedź zweryfikować z uwagi na fakt, że jedynymi źródłami pozwalającymi ją sprawdzić są osobiste wspomnienia Janusza Palikota.

Sprawdzone wypowiedzi

Janusz Palikot

Sankcje rosyjskie głównie uderzyły w Polskę póki co, a nie w kraje Zachodu.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Według szacunków Komisji Europejskiej z dnia 3 września 2014 opartych o dane o eksporcie do Rosji z roku 2013, sankcje rosyjskie spowodują w całej Unii Europejskiej straty rzędu 5,06 miliarda euro przy całościowej wartości eksportu produktów rolnych wynoszącej 11,86 mld euro. Najbardziej ucierpiała na tym Litwa (922 mln)a dopiero później Polska (840 mln),w związku z czym wypowiedź należy uznać za fałszywą.

Dla porównania kolejne w zestawieniu Niemcy stracą 589 mln euro,Hiszpania 326 mln,  Francja straci 229 mln euro, a Wielka Brytania “tylko” 20 mln.

Jednocześnie raport Parlamentu Europejskiego podkreśla, że produkty rolne stanowią stosunkowo małą część całości PKB Unii Europejskiej (1,7%), a jeżeli chodzi o stosunek do całości eksportu, wynosi on 6,6%.

Publikacja think tanku European Council on Foreign Relations zakłada, że najbardziej narażone na sankcje są kraje najbardziej powiązane handlowo z Rosją, czyli kolejno: Niemcy, Holandia, Włochy oraz Polska.

Janusz Palikot

Przecież on [Jarosław Kaczyński] zawsze namawiał do bardziej agresywnego działania, to jego kandydat wyciągnięty swoją drogą z kapelusza, królik Andrzej Duda chciał wysyłać wojska polskie na Ukrainę.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

O tym problemie pisaliśmy w artykule pod tytułem „Czy PiS ciągnie do wojny?”

„(…) W rzeczywistości Duda skomentował apel Zbigniewa Bujaka tymi słowami:

Pamiętajmy o tym, że jeżeli już, to Polska mogłaby udzielić wsparcia, należałoby to rozważyć, to jest bardzo poważna decyzja. Trzeba by się było nad nią dobrze zastanowić.

Nie można zatem uznać, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta w jakikolwiek sposób nawołuje do pomocy militarnej dla Ukrainy.”

Janusz Palikot

Wczorajszy sondaż IPSOS pokazuje 7 proc. dla mnie.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Według danych podanych na stronie TwójRuch.eu, badania ośrodku Ipsos przeprowadzone na reprezentatywnej próbie ludności Polski wykazały, że 7% respondentów zagłosowałoby na Janusza Palikota.

Janusz Palikot

Mam partię. Nic się nie rozpuściła, wczoraj 140 osób wstąpiło, wczoraj, w jednym dniu do partii, mogę pani przysłać dzisiaj listę tych ludzi, którzy proponują założenie klubów, zorganizowanie objazdów.

Nieweryfikowalne Ukryj uzasadnienie

Nie dostaliśmy jeszcze oficjalnej odpowiedzi od sztabowców Janusza Palikota. Również sam kandydat nie udostępnił nam listy 140 nowych członków. Zweryfikujemy wypowiedź natychmiast po otrzymaniu dokumentu.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >