Janusz Palikot w Faktach po Faktach

8 sierpnia Janusz Palikot w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem poruszył wiele wątków. Tylko u nas factcheck najciekawszych fragmentów rozmowy.

Sprawdzone wypowiedzi

Janusz Palikot

Mamy z Niemcami ponad 40% wymiany handlowej.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego wartość importu z Niemiec do Polski w roku 2014 wyniosła ok. 155 mld. zł., co stanowiło 26,3% całości, natomiast wartość eksportu z Polski do Niemiec wyniosła ok. ok. 182,5 mld. zł., co stanowiło 22% całości.

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski, jednak wymiana handlowa z nimi nie osiągnęła poziomu 40% całości. Pozostali główni partnerzy handlowi to: Chiny (10,4% wartości importu), Rosja (10,3% wartości importu), Czechy (6,5% wartości eksportu) oraz Wielka Brytania (6,4% wartości eksportu)

Janusz Palikot

Lincoln przegrał chyba nawet 11 razy i 8 miesięcy przed tym jak został prezydentem nie dostał się do senatu.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

To prawda, że droga Abrahama Lincolna do Białego Domu była długa, ale poniósł on o wiele mniej znaczących politycznych porażek niż sugeruje Janusz Palikot i przyczyny tych porażek są o wiele bardziej złożone i niejednoznaczne. Najważniejsze z tych niepowodzeń wyglądają następująco:

Lincoln próbuje dostać się do stanowej legislatury Illinois w roku 1832, udaje mu się to dopiero dwa lata później. W 1844 przegrywa wybory do Kongresu i znów musi czekać dwa lata na sukces – do 1846. W 1854 Lincoln wycofuje się z wyborów do Senatu, aby wesprzeć w ten sposób innego kandydata. 1856 – Lincoln nie dostaje nominacji swojej Partii Republikańskiej na wice-prezydenta – zajmuje drugie miejsce. 1858 to rok w którym Lincoln po raz drugi próbuje dostać się do Senatu Stanów i ponownie przegrywa. Szesnastym prezydentem USA zostaje dopiero 2 lata później w 1860.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >