Janusz Palikot w Radiowej Jedynce

Janusz Palikot był gościem dnia w PR1. Rozmawiał między innymi o sondażach, szansach jego ugrupowania na sukces w wyborach, problemach osób niepełnosprawnych oraz sytuacji Polaków na emigracji, zwłaszcza w Londynie.

Link do pełnego wywiadu tutaj

[fot. Polskie Radio S.A./www.polskieradio.pl]

Sprawdzone wypowiedzi

Janusz Palikot

Powtarzam raz jeszcze: jeżeli e-wybory podają 12 [procent], a Homo Homini około 5, to znaczy, że mamy około 10.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

W świetle ostatnich sondaży wykonanych przez instytuty badania opinii publicznej, poparcie dla partii Janusza Palikota prezentuje się inaczej. Z najnowszego sondażu zrealizowanego przez Homo Homini wynika, że Twój Ruch może liczyć na poparcie rzędu 4% (a więc poniżej progu wyborczego). Z kolei z sondażu przeprowadzonego przez portal EWYBORY.EU wynika, że Europa Plus – Twój Ruch popiera 10,5% badanych.

Janusz Palikot

Wie pan co, my się tą sprawą świadczeń społecznych dla emigrantów z Polski w Wielkiej Brytanii zajmujemy od roku jako ugrupowanie. Najpierw Marek Siwiec napisał interpelację do Laszlo Andora, szefa komisji w tej dziedzinie Unii Europejskiej, który potem pod wpływem też tej interpelacji i naszego spotkania z nim podjął pewne sankcje wobec Wielkiej Brytanii.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Poseł Marek Siwiec faktycznie złożył 22 kwietnia 2013 roku interpelację w sprawie przepisów UE dotyczących swobody przemieszczania się, ale nie bezpośrednio do komisarza László Andora, z którym później odbył spotkanie. Zgodnie z artykułem 117 Regulaminu Parlamentu Europejskiego  interpelację adresuje się do Komisji Unii Europejskiej, a nie do poszczególnych komisarzy, a o rozdziale pytań decyduje Przewodniczący.

Na zapytanie posła Siwca odpowiedziała w imieniu Komisji Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. Natomiast komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji László Andor, skierował sprawę nierównego traktowania Polaków w Wielkiej Brytanii do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nie wydał jeszcze orzeczenia w tej sprawie.

Janusz Palikot

Poseł Artur Górczyński z kolei napisał czterdzieści kilka interpelacji w sprawie osób niepełnosprawnych, poseł Jacek Kwiatkowski, który sam jest osobą niepełnosprawną, dwadzieścia kilka.

 

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

W oparciu o dane ze strony Sejmu RP, poseł Kwiatkowski napisał 6 interpelacji dotyczących osób niepełnosprawnych na 150, którym nadano bieg. Natomiast poseł Gorczyński rzeczywiście napisał 43 interpelacje (na 116 ogółu), ale 19 z nich to ten sam dokument, ale zaadresowany do różnych ministrów. Dysproporcja między danymi prezentowanymi przez Janusza Palikota, a liczbą interpelacji posłów Górczyńskiego i Kwiatkowskiego jest znacząca.

Janusz Palikot

To Donald Tusk i klub Platformy Obywatelskiej od stycznia przetrzymuje wniosek o powołanie komisji specjalnej w sprawie Antoniego Macierewicza w związku z jego działalnością…

Prawda Ukryj uzasadnienie

Odkąd umorzono śledztwo ws. nieprawidłowości przy likwidacji WSI przez prokuraturę głosy w PO odnośnie powołania komisji śledczej są podzielone między popierających ten pomysł i jemu przeciwnych. W reakcji na to w środę, 5 kwietnia premier Donald Tusk na konferencji prasowej przyznał, że nie popiera jej powołania, gdyż sprawy związane z polskimi służbami specjalnymi winny być jak najbardziej „dyskretnie” omawiane. Jednakże w opinii Ministera Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego powołanie komisji śledczej jest jak najbardziej zasadne. Dodatkowo szef polskiej dyplomacji nie jest jedynym politykiem PO, który tak twierdzi. Paweł Graś będący Sekretarzem generalnym PO, a także do niedawna rzecznikiem rządu jest zdania, że to odpowiedni moment, by taka komisja została powołana. Niemniej  zdanie Grasia zdążyło się już zmienić w kierunku nie sprzyjającym powołaniu komisji, co poniekąd pokazuje ciągłe zmiany zdania wśród polityków Platformy W zaistniałej sytuacji bardzo wyraźnie zarysował się impas. Jak do tej pory wniosek złożony przez Twój Ruch nie był głosowany przez Sejm.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >