Janusz Piechociński – Gość Radia Zet

Gościem Moniki Olejnik był Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki . Tematem rozmowy były wybory oraz zbliżające się obchody 13 grudnia.

Sprawdzone wypowiedzi

Janusz Piechociński

nasze 3,3 według GUS, a 3,4 według Eurostatu wzrostu PKB to naprawdę jest coś, czemu warto się przyjrzeć z wielką uwagą i podtrzymywać ten proces wzrostu

 

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w trzecim kwartale widać wzrost  PKB o 3,3%, a wraz z danymi Eurostatu o 3,4%.

Janusz Piechociński

nowy skład PKW dokonuje audytu i zwraca uwagę co jest możliwe, także w kontekście ruchów konstytucyjnych i ordynacji wyborczej, bo przypomnę zmiany muszą być przyjęte de facto do połowy marca, bo potrzebne jest sześć miesięcy trwałości

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 20 lipca 2011r. Sygn. akt K 9/11 z zasady demokratycznego standardu zapisanego w art. 2 Konstytucji RP 6 miesięczny okres pomiędzy zmianą prawa wyborczego, a ogłoszeniem wyborów. Wg. art. 128 Konstytucji wybory Prezydenta zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. Kodeks wyborczy w art.289 dookreśla, że Marszałek Sejmu zarządza wybory nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. Zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego odbyło się 6 sierpnia 2010 r. W związku z tym jego kadencja upływa 5 sierpnia 2015r. a więc zarządzenie wyborów musi odbyć się pomiędzy 5 stycznia, a 5 lutego. Nie jest więc możliwe dotrzymanie 6 miesięcznego terminu trwałości przepisów wyborczych.

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >