Janusz Piechociński i Paweł Kukiz w „Kropce nad i”

Janusz Piechociński i Paweł Kukiz byli gośćmi Moniki Olejnik w TVN24, gdzie rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, sankcjach gospodarczych wobec Rosji i polityce Viktora Orbána.

Sprawdzone wypowiedzi

Paweł Kukiz

Niemcy kilkanaście czy kilka dni temu zniosły kary finansowe dla swoich elektrowni opalanych węglem

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Rząd niemiecki faktycznie zarzucił plany wprowadzenia dodatkowych opłat (niem. Klimaabgabe, ang. levy) od elektrowni opalanych węglem brunatnym. (doniesienia branżowe w jęz. ang.)

Aby zrealizować cel ograniczenia emisji dwutlenku węgla, rząd wprowadzi od 2016 roku program wygaszania elektrowni węglowych, realizowany poprzez przeniesienie 2.7 GW mocy (produkcja ok. 5 elektrowni) pochodzącej z elektrowni opartych o węgiel brunatny do rezerwy energetycznej, uruchamianej jedynie w razie nadzwyczajnej potrzeby (nie produkującej energii na co dzień). Po czterech latach elektrownie przeniesione do rezerwy zostaną zamknięte. Przez siedem lat rząd niemiecki będzie wypłacał operatorom energetycznym ok. 230 mln euro rocznie w ramach rekompensaty za pozostawanie w stanie gotowości oraz późniejsze zamknięcie elektrowni.

Wypowiedź należy uznać manipulację, ponieważ z prawdziwych informacji Paweł Kukiz wyciąga fałszywe wnioski, sugerując powrót Niemiec do energetyki opartej na węglu. Lider ugrupowania Kukiz’15 nie informuje o programie wygaszania elektrowni, który ma przyczynić się do realizacji niemieckich celów klimatycznych na rok 2020 (tj. m.in. redukcji emisji CO2 o 40% wobec poziomu z roku 1990, czyli o 22 mln ton) poprzez wyeliminowanie ok. 13% mocy (12,5 mln ton emisji CO2) wytwarzanej w Niemczech w 2015 roku przez elektrownie spalające węgiel brunatny (która według Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems wyniosła łącznie ok. 21,14 GW).

Janusz Piechociński

europejska czy światowa cena węgla to 52 dolary

Prawda Ukryj uzasadnienie

W dniu w którym odbył się wywiad (tj 23.10) europejska cena węgla wynosiła 52,16$, zaś światowa – 49,81$. Zgodnie z notowaniami cen węgla dnia 2go listopada br. europejska cena węgla (ARA Index) wynosiła równe 52$, zaś światowa cena (RB Index) – 51,78$.

Paweł Kukiz

50mln zł wydanych przez pana Kosiniaka-Kamysza na portal dla bezrobotnych, gdzie bezrobotny, aby gdzieś się zalogować, w niektórych kwestiach musi skorzystać z elektronicznego podpisu

Prawda Ukryj uzasadnienie

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli Portal Emp@tia kosztował ponad 49 mln zł. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podaje kwotę 45 mln (z czego 38,2 mln pochodzi ze środków unijnych). Logowanie do portalu odbywa się przez bezpieczny podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP. Bezpieczny podpis składa się przy użyciu karty procesowej lub tokena, niezbędne jest również odpowiednie oprogramowanie. Zestawy do podpisu można kupić u podmiotów kwalifikowanych świadczących usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego. Natomiast uzyskanie zaufanego profilu na portalu ePUAP wymaga założenia konta na stronie internetowej, a następnie uwierzytelnienia Profilu w odpowiednim urzędzie i jest dostępny bez dodatkowych opłat.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >