Jarosław Gowin a minister sprawiedliwości

Gościem programu „Po przecinku” na antenie TVP Info był wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin. Wśród tematów rozmowy pojawiła się kwestia nowej ustawy o prokuraturze. Polityk ze względu na zajmowanie w rządzie Donalda Tuska funkcji ministra sprawiedliwości zauważył, że w myśl nowych przepisów byłoby to niemożliwe. Dlaczego?

Sprawdzone wypowiedzi

Jarosław Gowin

Gdyby wtedy [w 2011 r.] było połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, to nie mógłbym zostać tym ministrem sprawiedliwości. Dlatego, że (…) teraz ministrem sprawiedliwości będzie musiał być prawnik.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Nowa ustawa o prokuratorze podpisana przez Prezydenta RP 12 lutego 2016 roku wprowadza  połączenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości (Art. 1. § 2. Prokurator Generalny jest naczelnym organem prokuratury. Urząd Prokuratora Generalnego sprawuje Minister Sprawiedliwości. Prokurator Generalny musi spełniać warunki określone w art. 75 § 1 pkt 1–3 i 8.). Dalej w artykule 75 wymienione zostały warunki, które należy spełnić, aby można byłoby się ubiegać o stanowisko prokuratora. Należy do nich m.in wykształcenie prawnicze  (Art. 75. § 1. Na stanowisko prokuratora może być powołany ten, kto: 3) ukończył wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Polsce).

Jarosław Gowin był ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska i sprawował tę funkcję w latach 2011-2013. Nie posiada wykształcenia prawniczego, ukończył historię filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wypowiedź jest prawdziwa.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >