Jarosław Gowin w rozmowie z Moniką Olejnik

Jarosław Gowin był gościem Moniki Olejnik w Radiu Zet. W rozmowie poruszono kwestie wyborów, rzetelności ich przeprowadzenia oraz podania oficjalnych wyników.

Sprawdzone wypowiedzi

Jarosław Gowin

PSL uzyskał w badaniach Ipsos bardzo dobry wynik, 17 proc., to był świetny wynik, ale w to, że PSL uzyskał 24 proc. kompletnie nie jestem w stanie uwierzyć.

Prawda Ukryj uzasadnienie

17.listopada PAP podała wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich, według których PSL otrzymało 17% głosów w skali kraju, plasując się tym samym na trzecim miejscu.

Jarosław Gowin

To niech pani wysłucha opinii byłego ministra sprawiedliwości na temat sądów. Wydaje mi się, że jest wielu bardzo wybitnych sędziów i równocześnie w sądach obowiązuje zasada ścisłej hierarchii, co powoduje, co rodzi pewien syndrom oportunizmu sędziów. I teraz, jak ci młodzi sędziowie w sądach okręgowych, mają w sposób w pełni niezależny rozstrzygać wątpliwości, jeżeli już usłyszeli od swoich przełożonych, od prezesa Sądu Najwyższego, od prezesa Trybunału Konstytucyjnego, od prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, że wszystko było w porządku.

 

Prawda Ukryj uzasadnienie

Jak można przeczytać w oficjalnym apelu prezesów Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wiceszefa Krajowej Rady Sądownicznej nie ma podstaw do tego, aby uznać wybory samorządowe za sfałszowane.

Jarosław Gowin

Mamy dziesięć miesięcy do wyborów parlamentarnych, jest oczywiście rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego, że nie wolno zmieniać ordynacji na sześć miesięcy przed i słusznie, to trzeba respektować

Prawda Ukryj uzasadnienie

Fragment z treści uzasadnienia: Konieczne zatem w tym zakresie (swoistym minimum minimorum) powinno być uchwalanie istotnych zmian w prawie wyborczym (a do takich z pewnością należy zaliczyć określanie algorytmów rozdziału mandatów oraz tzw. progów), co najmniej sześć miesięcy przed kolejnymi wyborami, rozumianymi nie tylko jako sam akt głosowania, ale jako całość czynności objętych tzw. kalendarzem wyborczym. Ewentualne wyjątki od tak określonego wymiaru mogłyby wynikać jedynie z nadzwyczajnych okoliczności o charakterze obiektywnym.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >