Jarosław Kalinowski o eksporcie rolnym

16 grudnia Jarosław Kalinowski gościł na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. W rozmowie z Zuzanną Dąbrowską eurodeputowany poruszył między innymi temat polskiego eksportu, wspominając o rosyjskim embargo oraz sytuacji na rynku rolno-spożywczym.

Sprawdzone wypowiedzi

Jarosław Kalinowski

Szacuje się, że w tych naszych chłodniach [sadowników] jest, nie wiem, może około 700–800 tysięcy ton, bo tyle czy prawie tyle żeśmy w okresie od stycznia do czerwca rokrocznie eksportowali do Rosji.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Na podstawie danych GUS o eksporcie wiemy, że w latach 2009-2013 Polska eksportowała do Rosji średnio 429.2 tys. ton jabłek. Jak wiadomo, duża część polskiego eksportu do Rosji przechodzi najpierw przez inne kraje, najczęściej Białoruś i Ukrainę. Dlatego wyliczyliśmy również, ile średnio w tych latach Polska eksportowała razem do Rosji, Białorusi, Litwy i Ukrainy – 666.9 tys. ton. To i tak mniej niż podał Jarosław Kalinowski i to jedynie dla pierwszego półrocza.

eksport_rosja_tab1

Tab 1. Eksport z Polski do Rosji oraz na Białoruś, Ukrainę i Litwę w latach 2009-2013 [oprac. Demagog, na podst. GUS].

eksport_rosja_tab2

Tab 2. Eksport z Polski do Rosji oraz na Białoruś, Ukrainę i Litwę w latach 2009-2013 [oprac. Demagog, na podst. GUS].

eksport_rosja_wykres

Wykres 1. Eksport z Polski do Rosji oraz na Białoruś, Ukrainę i Litwę w latach 2009-2013 [oprac. Demagog, na podst. GUS].

Jarosław Kalinowski

Czechy w tej chwili są dla nas trzecim rynkiem w Europie pod względem wielkości naszego eksportu rolnego po Niemczech i Wielkiej Brytanii, tak że jest to znacząca pozycja, bo to jest z tego, co pamiętam, już grubo ponad miliard euro rocznie.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W 2014 roku Republika Czeska stała się trzecim odbiorcą polskich produktów rolnych po Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Według danych Agencji Rynku Rolnego nt. eksportu zagranicznego w roku 2013, Czechy były na 4. miejscu pod względem eksportu polskich towarów rolnych po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Rosji. Eksport do Czech wyniósł 1.2 mld euro. Biorąc pod uwagę rosyjskie embargo na polskie towary można przewidywać, że w 2014 roku eksport do tego kraju był mniejszy i tak też się dzieje.

Według danych Ministerstwa Gospodarki (Raport o stanie handlu zagranicznego 2014), po trzech kwartałach 2014 roku Niemcy i Wielka Brytania wciąż utrzymują się na pozycjach dwóch największych krajów, które importują produkty rolno-spożywcze z Polski, natomiast Czechy znalazły się na miejscu trzecim. Podobne wnioski wynikają z Oceny sytuacji w handlu zagranicznym po trzech kwartałach 2014 r. Tu saldo eksportu jest wyraźnie dodatnie.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >