Joachim Brudziński gościem Kontrwywiadu RMF FM

Na początku kwietnia Konrad Piasecki gościł w swoim studiu posła PiS, Joachima Brudzińskiego. Głównym tematem rozmów była przede wszystkim kampania prezydencka oraz wyrok w sprawie byłego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego. Podczas wywiadu padło wiele zarzutów w kierunku Premier Ewy Kopacz oraz polityków Platformy Obywatelskiej. My mogliśmy jednak sprawdzić tylko te, zawierające treści merytoryczne.

Zapraszamy! #factcheck

Sprawdzone wypowiedzi

Joachim Brudziński

(…) CBOS, podaje, że ponad połowa Polaków, ponad 50 procent Polaków, bardzo krytycznie ocenia polskie sądownictwo.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Komunikat CBOS Oceny Instytucji Publicznych będzie dostępny dla szerszej publiczności na stronie internetowej miesiąc po jego publikacji tzn. 24 kwietnia.

Jednak już na stronach internetowych różnych portali takich jak Niedziela, Deon czy portal Policji, znajdziemy przedrukowane wyniki sondażu. Wszystkie one wskazują, że 52% Polaków negatywnie ocenia działalność sądów w Polsce, co jest zgodne z tym co powiedział poseł Brudziński.

Warto wspomnieć, że Joachim Brudziński użył w swojej wypowiedzi określenia „rządowa sondażownia”. Trudno jest jednoznacznie ocenić, co poseł miał na myśli. Zgodnie z ustawą, CBOS jest fundacją dotowaną oraz kontrolowaną przez stronę rządową. Należy jednak pamiętać, że cała działalnośc CBOS ma charakter niezależny i naukowy. Wypowiedź posła traktowana jest jako opinia i zostawiamy ją bez szerszej analizy, która w tym wypadku nie jest możliwa.

Joachim Brudziński

Wie pan, ja jestem zbudowany tym, jak na ten wyrok zareagowało dwóch byłych ministrów sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska – pan profesor Ćwiąkalski i pan minister Jarosław Gowin. Jeden – pan minister Ćwiąkalski – mówi o zupełnie aberracyjnej wręcz skali tego wyroku w stosunku do Mariusza Kamińskiego, a Jarosław Gowin mówi wręcz o dniu hańby wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju…

Prawda Ukryj uzasadnienie

Byli ministrowie sprawiedliwości – Zbigniew Ćwiąkalski i Jarosław Gowin rzeczywiście skomentowali wyrok dotyczący m.in. byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego.

Pierwszy z ministrów w wypowiedzi dla Super Expressu powiedział m.in.: Niewątpliwie w tego typu sprawie jest to wyrok surowy i że pozbawienie wolności (..) jest jednak karą zaskakująco surową.

Aberracja, za słownikiem języka polskiego PWN, oznacza nieprawidłowość, inaczej odchylenie, anomalie. W związku z tym można uznać, że miał on na myśli swego rodzaju niespotykaną, niestandardową wysokość kary w tego rodzaju sprawach.

Warto jednak podkreślić, że były szef resortu sprawiedliwości w tym samym wywiadzie ocenia podejście CBA pod kierownictwem Mariusza Kamińskiego do obowiązującego prawa jako “nonszalanckie”.

Drugi z byłych ministrów, Jarosław Gowin, również w wywiadzie udzielonym dla redakcji Super Expressu, już w pierwszych jego słowach mówi dokładnie o “dniu hańby polskiego wymiaru sprawiedliwości”.

Joachim Brudziński

jeżeli dzisiaj sędzią w Polsce może zostać relatywnie bardzo młody człowiek, 20-paroletni, tuż po aplikacji (…)

Prawda Ukryj uzasadnienie

Art. 61 Prawa o ustroju sądów powszechnych wskazuje, że sędzią może zostać ten, kto m.in. ukończył 29 lat, a także ukończył aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (…).

Aplikacja sędziowska trwa 48 miesięcy.

Joachim Brudziński

(…) że dzisiaj w całej Polsce, również w Warszawie, wiszą billboardy Bronisława Komorowskiego wywieszone nie wiadomo przez kogo, (…)

Prawda Ukryj uzasadnienie

Jak podaje “Rzeczpospolita” oraz inne media, billboardy obecnego prezydenta zawierają błąd. W RP czytamy: Kampania reklamowa sztabu Bronisława Komorowskiego może łamać prawo. Na bilboardach nie ma oznaczeń, że materiał sfinansował jego komitet wyborczy.

Nie jest pewne, czy brak tej informacji dotyczy wszystkich billboardów, jednak prawdą jest, że w całej Polsce znalazły się reklamy B. Komorowskiego bez wyraźnego wskazania źródła finansowania.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >