Kary dla księży

We wtorek, 6 maja 2014 roku, abp Silvano Tomasi, szef watykańskiej delegacji na forum ONZ-owskiego Komitetu Przeciwko Torturom w Genewie ogłosił dane na temat kar nałożonych na księży, którym udowodniono pedofilię.

Sprawdzone wypowiedzi

Joanna Senyszyn

 

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

We wtorek, 6 maja 2014 roku, abp Silvano Tomasi, szef watykańskiej delegacji na forum ONZ-owskiego Komitetu Przeciwko Torturom w Genewie ogłosił dane na temat kar nałożonych na księży, którym udowodniono pedofilię. Zgodnie z nimi w latach 2004-2013 rozpatrywano wiarygodne oskarżenia dotyczące 3420 księży. W większość spraw nadużycia miały się wydarzyć między 1950 a 1989 rokiem (okres pontyfikatu Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I oraz Jana Pawła II). Wielu z oskarżonych księży było osadzonych w więzieniach przez sądy cywilne.

W konsekwencji zakończenia większości dochodzeń, między 2004 a 2013 rokiem 848 (a nie 884) księży zostało wykluczonych ze stanu kapłańskiego (a nie wyrzuconych z Kościoła), 2572 (głównie w przypadku księży w podeszłym wieku) otrzymało łagodniejsze kary, w tym zakaz kontaktu z dziećmi, oraz wskazanie, aby wiedli życie modlitwy i pokuty.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >