Joanna Senyszyn- Salon Polityczny Trójki

Joanna Senyszyn była gościem piątkowego Salonu Politycznego Trójki. Najważniejsze punkty rozmowy:

  • Senyszyn wypowiedziała się o artykule GW dotyczącym tajnej grupy w MSW kierowanej przez Bartłomieja Sienkiewicza, której celem było zbadanie wpływu szefów służb na aferę podsłuchową. Zaznaczyła, że na takie rozwiązanie mające na celu wyjaśnienie afery podsłuchowej należy zareagować z wyrozumiałością i zaufaniem do rzekomej komórki.
  • Wybory prezydenckie: Joanna Senyszyn komentując szansę Magdaleny Ogórek na fotel prezydenta dała do zrozumienia, że te są raczej niskie- sądząc po sondażach.
  • Ukraina: Senyszyn stwierdziła, że nie należy poddawać Rosji ostracyzmowi i zaznaczyła, że należy normalizować stosunki na linii Warszawa- Moskwa.

Sprawdzone wypowiedzi

Joanna Senyszyn

W wyborach prezydenckich trochę mniej niż połowa osób nie chodzi na wybory.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Z informacji przekazywanych przez PKW wynika, iż blisko połowa społeczeństwa nie chodzi na wybory prezydenckie. W 1990r. frekwencja w pierwszej turze wynosiła 60,63%, malejąc do poziomu 53,40% w drugiej turze. Wybory w 1995r. cieszyły się największym zainteresowaniem, bowiem do urn poszło wówczas 64,70% obywateli, a w drugiej turze aż 68,23%. W kolejnych wyborach (2000r.) frekwencja wynosiła 61,12%. Pięć lat później (2005r.) zmalała do poziomu 49,74% w pierwszym głosowaniu; w drugim wyniosła 50,99%. W ostatnich wyborach udział wzięło 54,94% społeczeństwa, a 55,31% ponownie głosowało w drugiej turze.

Z analizy wynika, iż druga wyborów tura cieszy się większym powodzeniem.

Joanna Senyszyn

Większość Polaków chciałoby normalizacji stosunków z Rosją

Nieweryfikowalne Ukryj uzasadnienie

Wszystkie badania do których udało nam się dotrzeć, określają usposobienie Polaków do Rosji, niestety nie znaleźliśmy żadnego, które odnosi się do tego, o czym mówi Joanna Senyszyn. Sama zainteresowana nie udzieliła informacji, skąd wzięła dane do swojej wypowiedzi.

Według badań Pew Research z lipca 2014 roku   81% Polaków  ma negatywny stosunek do Rosji i liczba ta wzrosła od 2013 roku o  27 punktów procentowych

Wg badań CBOS z maja 2014 roku 65% Polaków ocenia stosunki polsko-rosyjskie źle (18% zdecydowanie źle, 47% raczej źle), podczas gdy tylko 3% ocenia je “raczej dobrze”

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >