Kawa na ławę #factcheck

W programie Kawa na ławę gośćmi Bogdana Rymanowskiego byli Joachim Brudziński, Stanisław Tyszka, Sławomir Neumann, Piotr Zgorzelski, Marek Magierowski oraz Adam Szłapka.

Sprawdzone wypowiedzi

Sławomir Neumann

A w Gdańsku, też w 2003 roku w Radzie Miasta Gdańska radny SLD zagłosował także w taki sposób, szef rady Bogdan Oleszek zauważył to przeprowadził reasumpcje głosowania, głosowano jeszcze raz […] radny został podany do prokuratury i został skazany na więzienie w zawieszeniu na 7 miesięcy.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W 2003 roku w Radzie Miasta Gdańska radny SLD Władysław Łęczkowski oddał głos za siedzącą obok niego koleżankę z partii Barbarę Meyer. Zachowanie to zwróciło uwagę przewodniczącego Bogdana Oleszka, który zarządził reasumpcję głosowania. Głosowanie na dwie ręce potwierdziły nagrania z sali obrad. Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek zawiadomił prokuraturę o fałszowaniu wyników głosowania, a ona postawiła radnemu zarzut przekroczenia uprawnień oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Jak donosi Gazeta Wyborcza w 2005 roku Władysław Łęczkowski został skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, zakaz pełnienia stanowisk w organach państwowych i samorządowych przez trzy lata, wpłata 2 tys. zł na konto fundacji Maluch przy Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku i opłacenie kosztów procesu.

Wypowiedź uznajemy za prawdziwą.

Joachim Brudziński

Jedną z takich obietnic, którą złożyliśmy już w 2005 roku, kiedy premierem był Jarosław Kaczyński jest obietnica połączenia na trwałe tej pięknej części naszego kraju jaką jest wyspa Uznam, tam się zaczyna Polska z wyspą Wolin, czyli budowa tunelu. To czwartkowe porozumienie jest aneksem do umowy z 2007 roku. Już wtedy Jarosław Kaczyński takie porozumienie podpisał z władzami samorządu.

Prawda Ukryj uzasadnienie

14 kwietnia 2016 Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz prezydent Świnoujścia podpisali porozumienie umożliwiające rozpoczęcie procedury przetargu na budowę podziemnego tunelu pomiędzy wyspami Uznam, a Wolin. Na jego mocy GDDKiA będzie się zajmowała prowadzeniem tej inwestycji, natomiast jej finansowanie i późniejsze utrzymanie będzie leżało w gestii Miasta Świnoujście (z wykorzystaniem środków UE). Porozumienie to stanowi aneks do umowy podpisanej 3 sierpnia 2007 roku w Ministerstwie Transportu dotyczącej budowy tunelu. Jego sygnatariuszami byli: minister transportu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Jerzy Polaczek, prezydent Świnoujścia Jerzy Żmurkiewicz i przedstawiciel Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Janusz Koper.

15 kwietnia 2016, dzień po podpisaniu aneksu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę tunelu podziemnego pomiędzy wyspami Uznam a Wolin. Kryteriami w przetargu są cena w 90 % i czas realizacji w 10 % (od 47 do 50 miesięcy). Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał 50 miesięcy na realizację zadania.

Obietnica budowy podziemnego tunelu łączącego Świnoujście z wyspą Wolin została wyrażona 29 października 2006 roku podczas wizyty w województwie zachodniopomorskim premiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra transportu Jerzego Polaczka.

Wypowiedź uznajemy za prawdziwą, pomimo tego, że w 2005 roku Jarosław Kaczyński nie był premierem oraz nie podpisywał osobiście porozumienia z władzami samorządu w sprawie budowy tunelu (sygnatariuszem strony rządowej był minister transportu Jerzy Polaczek).

Stanisław Tyszka

Żona ministra Ziobry, brat ministra Waszczykowskiego, syn europosła Czarneckiego – wszyscy dostali bardzo intratne posady.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W analizie nie będziemy rozpatrywali tego czy posady zajmowane w spółkach skarbu państwa lub administracji rządowej przez osoby wymienione przez Marszałka są, jak wskazuje, intratne.

Od momentu objęcia przez PiS rządu pojawiały się w różnych mediach informacje o przyznawaniu pewnych stanowisk osobom powiązanym z partią Jarosława Kaczyńskiego (szczególnie Newsweek, który opublikował listę dwustu działaczy PiS, ich bliskich i znajomych, którzy w zdobyli nowe posady). Jeśli chodzi o żonę Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry to źródła prasowe potwierdzają, że Patrycja Kotecka została szefową działu marketingu w LINK4 – spółce ubezpieczeniowej będącej obecnie częścią Polskiego Zakładu Ubezpieczeń. (Newsweek, portal money.pl)

W przypadku brata Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego – Tomasza Waszczykowskiego – można potwierdzić, że faktycznie objął on posadę w administracji państwowej. Obecnie jest on pełniącym obowiązki dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi, o czym donosiła m.in. Gazeta Wyborcza.

Na liście Newsweeka pojawia się również Bartosz Czarnecki, który jest synem obecnego europosła z ramienia PiS – Ryszarda Czarneckiego. Według tygodnika Bartosz Czarnecki jest doradcą w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

W świetle powyższych faktów wypowiedź uznajemy za prawdziwą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >