KORWiN w mediach

Przedstawiciele partii KORWIN- Przemysław Wipler i Janusz Korwin- Mikke wypowiadali się dla TVP oraz Wirtualnej Polski na temat sytuacji na Ukrainie, wyborów prezydenckich oraz Kompanii Węglowej.

Sprawdzone wypowiedzi

Przemysław Wipler

Koszta ogólne zarządów Kompanii Węglowej wzrosły w ostatnich 7 lat z miliarda do dwóch miliardów.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Rzeczywiście poseł Wipler nie mija się z prawdą, o czym świadczą dwa dokumenty Skonsolidowanego rachunku zysków i strat z roku 2007 i 2014. Wyraźnie widać w rubryce E tych sprawozdań, że koszty ogólnego zarządu w 2007 wynosiły 1 152 492 140,44, a w 2014 roku 2 049 060 124,28. Jak można zaobserwować różnica tych kwot w przybliżeniu daje miliard polskich złotych.

Janusz Korwin-Mikke

Optyka Rosji wygląda następująco: w ostatnich dwudziestu latach NATO połknęło NRD, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę, Estonię, Rumunię, Bułgarię i chce położyć łapę na Ukrainie.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Rok przystąpienia poszczególnych państw do NATO:

NRD 1990
Polska 1999
Czechy 1999
Węgry    1999

Słowacja 2004
Litwa 2004
Łotwa    2004
Estonia 2004
Rumunia 2004
Bułgaria 2004

W ostatnich dwudziestu latach członkami NATO zostało 12 państw. Wśród nich były wymienione przez Janusza Korwin-Mikkego – Polska, Czechy, Węgry (1999), Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria (2004). Natomiast terytorium byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) oficjalnie zostało włączone do Sojuszu Północnoatlantyckiego w wyniku zjednoczenia Niemiec 3 października 1990, a więc około 25 lat temu (dokładnie 8960 dni od tego czasu upłynęło w momencie publikacji wywiadu z Januszem Korwin-Mikke). Zatem wypowiedź p. Janusza w kwestii NRD jest fałszywa.

Ukraina jest krajem współpracującym z NATO od momentu uzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku. W 1996 roku żołnierze ukraińscy brali już udział w misji pokojowej w Bośni pod dowództwem NATO. Natomiast w 1997 r. podpisano Kartę o szczególnym partnerstwie NATO–Ukraina. Z roku na rok ta współpraca się pogłębia. Jednak pojawiają się również głosy ważnych polityków przeciwnych wejściu Ukrainy w struktury NATO. Nie można jednoznacznie określić czy i kiedy Ukraina wejdzie do NATO.

Janusz Korwin-Mikke

Przedstawicielka Departamentu Stanu USA pani Wiktoria Nuland powiedziała otwartym tekstem, że Amerykanie wydali 5 mld dolarów na destabilizację sytuacji na Ukrainie.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Zespół Demagog.PL zakłada, iż Janusz Korwin- Mikke miał na myśli przemówienie asystentki Sekretarza Stanu ds. Europy i Eurazji Victorii Nuland, które wygłosiła 13 grudnia 2013 roku podczas konferencji Fundacji U.S- Ukraine. W swoim wystąpieniu  mówi m.in. o jej wizytach na Ukrainie, rozmowach z prezydentem Janukowyczem czy pomocy państwu przez Stany Zjednoczone. Kwestia wydania 5 miliardów dolarów przez rząd Stanów Zjednoczonych istotnie, pojawia się w wypowiedzi Nuland.  Jeśli jednak spojrzeć na poprzednie zdania, kontekst przemówienia nabiera innego znaczenia:

Since Ukraine’s independence in 1991, the United States has supported Ukrainians as they build democratic skills and institutions, as they promote civic participation and good governance, all of which are preconditions for Ukraine to achieve its European aspirations. We’ve invested over $5 billion to assist Ukraine in these and other goals that will ensure a secure and prosperous and democratic Ukraine.

Nie można zatem mówić tu o wydaniu 5 miliardu dolarów na destabilizację sytuacji na Ukrainie, a raczej na budowę i rozwój demokratyzacji w tym kraju. Pomoc Stanów Zjednoczonych trwa od roku 1991, kiedy to Ukraina odzyskała niepodległość.

Dla szerszego opisu wspomnianego problemu warto zapoznać się z analizą portalu politifact.com, która weryfikowała podobną kwestię. http://www.politifact.com/punditfact/statements/2014/mar/19/facebook-posts/united-states-spent-5-billion-ukraine-anti-governm/

Janusz Korwin-Mikke

Lech Kaczyński przed śmiercią cieszył się poparciem ledwie 18 proc. Polaków.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Badania  Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini z 29 marca 2010 roku przedstawiają raport preferencji w wyborach prezydenckich. Wyniki sondażu wskazują na zajęcie przez Lecha Kaczyńskiego drugiego miejsca, po Bronisławie Komorowskim, z poparciem wynoszącym 18, 7 %.

 

sondaż.png

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >