Krzysztof Czabański w Sygnałach Dnia

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego był gościem Sygnałów Dnia na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Piotr Gociek odpytywał swojego gościa z projektu dotyczącego nowego abonamentu radiowo-telewizyjnego oraz zmian w mediach publicznych.

Sprawdzone wypowiedzi

Krzysztof Czabański

Abonament Radiowo-Telewizyjny płaci około 7% Polaków.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z danymi TVP z końca 2015 roku, 7,8% (1,062 mln) gospodarstw domowych miało terminowo opłacony abonament radiowo telewizyjny.

Z kolei 68,8% (9,34 mln) gospodarstw domowych uchylało się od terminowego opłacania składek lub rejestracji odbiornika, a 23,4% (3,17 mln) było zwolnionych z tego obowiązku.

Zgodnie z danymi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w 2015 roku 79 603 abonentów opłaciło w całości lub w części zaległy abonament, co stanowi około 1,7% zobowiązanych do opłacania abonamentu.

W sumie w zeszłym roku 9,5% (ok, 1,14 mln) gospodarstw domowych miało opłacony (w całości bądź częściowo) abonament radiowo telewizyjny, co stanowi 3,11 mln Polaków (zgodnie z danymi GUS na jedno gospodarstwo domowe przypada 2,73 osoby).

W wypowiedzi zostało użyte określenie “Polacy”, a nie “gospodarstwa domowe”. Jednak wypowiedź można uznać za prawdziwą: w zeszłym roku bowiem, około 8% wszystkich Polaków miało opłacony abonament (wg danych GUS, w liczba ludności Polski w roku 2015 wyniosła około 38,47 mln).

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >