Kto kupił śmigłowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego?

Ewa Kopacz była gościem programu RMF FM Popołudniowa Rozmowa. Była Prezes Rady Ministrów i Minister Zdrowia odpowiadała na pytania dotyczące postulatu zwiększenia części PKB przeznaczonego na służbę zdrowia, podnoszonego przez Porozumienie Rezydentów oraz porównywała działania resortu zdrowia za jej kadencji do jego obecnego stanu.

 

Materiał powstał w ramach projektu Instytutu Polityk Publicznych „Zostań Społecznym Komandosem!”. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Sprawdzone wypowiedzi

Ewa Kopacz

Ale wszyscy dzisiaj podziwiamy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, podziwiamy tych ludzi, którzy tam pracują. Tę flotę zakupiłam ja.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej utworzonym 12 maja 2000 r. Podmiot ten jest finansowany bezpośrednio przez Ministerstwo Zdrowia. Załogi LPR udzielają świadczeń medycznych w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych oraz innych zdarzeniach i sytuacjach nagłych zachorowań. Obecnie śmigłowce wykonują ponad 8000 misji rocznie, spośród których 70% stanowią loty do zdarzeń (loty HEMS).

Przetarg na zakup 23 śmigłowców i 1 symulatora lotów na rzecz SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe został ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia 6 września 2006 r. Warto zauważyć, że w tym czasie ministrem zdrowia w rządzie Jarosława Kaczyńskiego był prof. Zbigniew Religa. Przetarg został rozstrzygnięty 10 października 2007 r., czyli nadal w czasie kiedy rząd tworzyło Prawo i Sprawiedliwość. Ewa Kopacz objęła stanowisko ministra zdrowia 16 listopada 2007 r.

Zgodnie z komunikatem prasowym Ministerstwa Zdrowia z 27 czerwca 2008 r., tego dnia została zawarta umowa na zakup 23 śmigłowców ratunkowych EC- 135 i symulatora lotów dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wynika z tego, że sam zakup nowych śmigłowców dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego był inicjatywą w całości przeprowadzoną przez rząd Jarosława Kaczyńskiego. Na rządzie Ewie Kopacz spoczywał za to obowiązek wykonania postanowień przetargu. Z tego względu powyższą wypowiedź należy uznać za manipulację.

Share The Facts
Ewa Kopacz
Była Prezes Rady Ministrów


Ale wszyscy dzisiaj podziwiamy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, podziwiamy tych ludzi, którzy tam pracują. Tę flotę zakupiłam ja.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >