Leszek Balcerowicz o aferze taśmowej

Gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia był Leszek Balcerowicz. Tematem rozmowy była najbardziej paląca sprawa kończącego się właśnie tygodnia: afera taśmowa. Co miał do powiedzenia były minister finansów?

Sprawdzone wypowiedzi

Leszek Balcerowicz

Znam jeden przypadek Włoch, gdzie ówczesny prezes banku centralnego został przyłapany na rozmowie telefonicznej z prywatnym bankiem, któremu obiecywał wsparcie przy kupnie innego banku włoskiego i po czterech miesiącach oporów został zmuszony do podania się do dymisji.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Chodzi o aferę Antonio Fazio, który jako prezes włoskiego banku centralnego faworyzował włoski bank Banca Popolare Italiana w sprawie kupna innego włoskiego banku, Antonveneta. Pod koniec lipca 2005 roku do prasy trafiło nagranie rozmowy telefonicznej, z której wynikało zaangażowanie A. Fazio w w/w transakcję. Pomimo licznych nacisków i skandalu zrezygnował on ze swojego stanowiska dopiero po blisko 5 miesiącach, 19 grudnia 2005 roku.

 

Leszek Balcerowicz

Pani profesor Chojna-Duch w nagłym trybie napisała opinię popierającą wywłaszczenie Polaków z oszczędności emerytalnych w OFE, czego nie powinna była czynić, bo była i jest członkiem Rady Polityki Pieniężnej, więc jest to osoba, która w sposób jawny miesza się do partyjnej polityki.

 

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Profesor Elżbieta Chojna-Duch jest rzeczywiście członkiem Rady Polityki Piniężnej i otwarcie wypowiadała się pozytywnie o przepisach proponowanych przez rząd pod koniec 2013 roku. 12 listopada wydała ona opinię prawną w sprawie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, w której uznała, że “Regulacja ustawowa (…) nie budzi istotnych zastrzeżeń prawnych”. Według art. 227, ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie Rady Polityki Pieniężnej powoływani są na 6 lat przez Prezydenta RP, Sejm i Senat (każdy z organów ma równą liczbę mandatów do rozdysponowania). Ustawa o Narodowym Banku Polskim w art. 14 mówi natomiast o konieczności zawieszenia ewentualnej działalności w partii przez członka RPP na okres kadencji w Radzie.

Wydanie opinii prawnej nie jest działalnością polityczną, a może być uznana za działalność dydaktyczną, która jest dopuszczona przez Ustawę o NBP.

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >