Leszek Miller w Newsweeku

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w rozmowie z Newsweekiem poruszył zarówno kwestie zagrożenia ze strony Rosji jak i kampanii prezydenckiej Magdaleny Ogórek.

Sprawdzone wypowiedzi

Leszek Miller

-Pani Ogórek nie jest znikąd, w naszym środowisku jest doskonale znana. Z listy SLD ubiegała się o mandat poselski.

-I przegrała

-Ale z drugim wynikiem.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej Magdalena Ogórek startowała w wyborach parlamentarnych w 2011 roku z list SLD w okręgu nr 30 i uzyskała drugi wynik na liście SLD zaraz za Tadeuszem Motowidło. Swój głos oddało na nią 3 751 wyborców, a więc 1,42%. Jednocześnie w tym okręgu SLD nie otrzymało żadnego mandatu.

Leszek Miller

Zamordowany właśnie Borys Niemcow mówił rzeczy, które w Polsce nie są popularne. że Ukraina musi bronić się sama, że sankcje uderzają w naród rosyjski, że słowa Schetyny o wyzwoleniu Auschwitz były śmieszne i głupie.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Leszek Miller posługuje się w zasadzie cytatami z wywiadu Polskiego Radia z Borysem Niemcowem, przeprowadzonego przez Grzegorza Ślubowskiego.

Na pytanie dotyczące pomysłów sprzedaży broni Ukrainie, Niemcow udzielił odpowiedzi: “Ukraińcy powinni przede wszystkim sami siebie bronić. Tam tak naprawdę walczy jeden z tysiąca. Mobilizacja się nie udała. Oni powinni wykazać większe zdecydowanie, żeby bronić swojego kraju. Niech Ukraina broni się sama. Putin pójdzie tak daleko, jak pozwoli mu ukraińska armia i naród.”

Wypowiedź Niemcowa dotycząca sankcji brzmiała dokładnie : “Władimira Putina sankcje nie dotyczą. One może dotyczą jego przyjaciół i na pewno dotyczą całego rosyjskiego narodu. Dla Putina najważniejsze jest poparcie społeczne. A ono dzisiaj jest  bardzo  wysokie. (…)”  i była odpowiedzią na zapytanie o wpływ na władzę i możliwą zmianę polityki sytuacji zagranicznej (sankcje) i wewnętrznej (kryzys gospodarczy), w krórej znajduje się obecnie Rosja.

Jeśli chodzi o słowa Grzegorza Schetyny, NIemcow konsekwentnie nazywał je “śmiesznymi i głupimi”. Cytat – “Uważam, że to śmieszne i głupie – słowa polskiego ministra, że Rosjanie nie wyzwalali Oświęcimia.”

Leszek Miller

Polska jest jedynym krajem graniczącym i z Rosją i z Ukrainą.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Biorąc pod uwagę wszystkie państwa Europy, wypowiedź ta jest niezgodna z prawdą. Polska nie jest jedynym państwem, które graniczy zarówno z Rosją, jak i z Ukrainą. Wspólne granice z tymi państwami posiada także Białoruś.

W przypadku państw należących do Unii Europejskiej tylko Polska graniczy i z Rosją i Ukrainą. W wypowiedzi nie jest uwzględnione, czy chodzi o państwa członkowskie, dlatego należy uznać ją za fałszywą.

Leszek Miller

(…) mam o tym nie mówić? Albo o tym, że ukraiński parlament niedawno uchwalił, iż będzie celebrowana rocznica urodzin Petra Diaczenki, który m.in. pacyfikował Powstanie Warszawskie. Też mam milczeć?

Prawda Ukryj uzasadnienie

Wierchowna Rada (Parlament) Ukrainy 11 lutego 2015 roku wydał dokument, zawierający planowane obchody rocznicowe w roku 2015. W załączniku do dokumentu oznaczone zostały także rocznice upamiętniające różnych działaczy ukraińskich  m.in. rocznica urodzin Petra Diaczenki.

Petr Diaczenko był ukraińskim wojskowym, który współpracował z OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów). Również Petr Diaczenko uczestniczył w tłumieniu Powstania Warszawskiego oraz w walce przeciwko AK.

Leszek Miller

Pani Ogórek w krótkim czasie zbudowała wysoką, ponad 70-procentową rozpoznawalność. To tyle co Duda.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Najnowsze, lutowe badanie CBOS, podające wyniki rozpoznawalności przy poziomie zaufania do polityków, ukazuje także stopień rozpoznawalności Magdaleny Ogórek – nie znało jej jedynie 27% badanych. W tym samym badaniu Andrzej Duda był anonimowy dla 23% respondentów.
Należy zaznaczyć, że w tym publikowanym raz w miesiącu badaniu Magdalena Ogórek została uwzględniona po raz pierwszy, od razu osiągając wynik lepszy choćby od ministrów Tomasza Siemoniaka (anonimowy dla 55% badanych), czy też Mateusza Szczurka (54-procentowa nierozpoznawalność).

Politycy

Zaufanie

Nieufność

Obojętność

Nieznajomość

02.2015

Zmiana od 01.2015

02.2015

Zmiana od 01.2015

Magdalena Ogórek

15

20

31

27

Andrzej Duda

28

5

23

7

23

23

*Opracowanie własne na podstawie danych CBOS, Komunikat z badań nr 24/2015

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >