Marek Opioła – Przewodniczący Komisji do Spraw Służb Specjalnych

Marek Opioła był gościem Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM. Wśród tematów rozmowy pojawiła się kwestia podsłuchów oraz oceny służb specjalnych przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Sprawdzone wypowiedzi

Marek Opioła

Panie redaktorze, krótka pamięć. Nie pamięta pan? Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – w CAT-cie został zarejestrowany śp. Lech Kaczyński do bazy danych.

Prawda Ukryj uzasadnienie

CAT to baza Centrum Antyterrorystycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zarejestrowano w niej prezydenta Lecha Kaczyńskiego (zgodnie z odpowiedzią ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego na interpelację posła Marka Opioły z dnia 7 lutego 2012 roku) w kontekście raportów nie dotyczących bezpośrednio osoby głowy państwa. Jednocześnie minister zapewnił, że ABW nigdy nie inwigilowała prezydenta.

Marek Opioła

Witold Waszczykowski był w czasie incydentu gruzińskiego bodajże zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Terminem „incydent gruziński” określa się zdarzenie z 12 sierpnia 2008 r., kiedy to pilot prezydenckiego samolotu, kpt. Grzegorz Pietruczuk, odmówił wykonania lotu z Symferopola do Tbilisi.

W czasie incydentu gruzińskiego Witold Waszczykowski nie był zastępcą szefa BBN. Zgodnie z komunikatem BBN na to stanowisko został powołany dopiero 27.08.2008.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >