Marek Sawicki w „Poranku Radia TOK FM”

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego, jako gość Janiny Paradowskiej w „Poranku Radia TOK FM” komentował bieżące tematy polityczne.

Sprawdzone wypowiedzi

Marek Sawicki

Na liście Prawa i Sprawiedliwości znajduje się Mariusz Kamiński, który jest z wyrokiem, co prawda jeszcze nie do końca prawomocnym, ale wyrokiem 3-letniego pozbawienia wolności.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Dnia 30 marca 2015 roku media poinformowały o skazaniu Mariusza Kamińskiego nieprawomocnym wyrokiem na trzy lata bezwzględnego więzienia za “przekroczenie uprawnień jako szef CBA przy tzw. aferze gruntowej w 2007 roku”. Został nałożony na niego również 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych.

Mariusz Kamiński będzie startował w październikowych wyborach parlamentarnych z 2. miejsca na liście wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Warszawskim okręgu nr 19.

Marek Sawicki

Wczoraj słyszę w Krynicy na Forum [Ekonomicznym], że pani przyszła premier ewentualnie, pani poseł Szydło obiecuje wzrost wydatków na obronność o kolejne 17 miliardów złotych.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W projekcie budżetu na 2016 rok wydatki na obronę narodową kształtują się na poziomie 2 procent PKB. Są one podniesione w stosunku do roku 2015 o blisko 3 mld złotych. Beata Szydło natomiast postuluje, aby wydatki na obronność kształtowały się na poziomie 3 procent PKB.

W 2014 roku produkt krajowy brutto Polski wyniósł 1 724,72 mld złotych (przy średniorocznym kursie dolara: 546,65 mld dolarów).

Kwota 17 mld złotych, o której mówi Marek Sawicki, to blisko 1 procent (0,99%) wartości PKB w 2014 roku. Podniesienie wydatków na obronność o tę kwotę zgadza się więc z opinią Beaty Szydło na temat wysokości wydatków na obronę narodową.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >