Marek Sawicki w „Sygnałach dnia”

Były minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) w „Sygnałach dnia” na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, w związku z trwającym w Wielkiej Brytanii głosowaniem dotyczącym przyszłości tego państwa w strukturach Unii Europejskiej, zwrócił uwagę na znaczenie brytyjskiego rynku w kontekście polskiego handlu zagranicznego. Sprawdziliśmy przytoczone przez polityka fakty.

Sprawdzone wypowiedzi

Marek Sawicki

Rynek brytyjski jest rynkiem ważnym, dlatego że jest tam duża grupa Polaków i jest to rynek na ogół plasujący się w pierwszej trójce rynków eksportowych.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny należy uznać wypowiedź za prawdziwą.

Dane przedstawione za okres styczeń-grudzień 2015 r. dają Wielkiej Brytanii drugą pozycję z wynikiem 50 570,9 mln zł (6,8%) (pierwsze miejsce należy do Niemiec – 202 825,1 mln zł, a więc ponad czterokrotnie więcej), jednocześnie najnowsze dane przedstawione za okres styczeń-kwiecień 2016 r. dają Wielkiej Brytanii trzecie miejsce z wynikiem 16 690,9 mln zł (6,4%) (za Niemcami i Czechami).

Marek Sawicki

To jest wartość eksportu roczna przekraczająca miliard euro, więc jest to rynek ważny [brytyjski] i rynek z dodatnim bilansem.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Bilans handlowy nazywany również bilansem handlu zagranicznego to zestawienie wpływów z eksportu towarów za granicę oraz płatności za import towarów do danego państwa. Różnicę między eksportem a importem nazywamy saldem wymiany handlowej. Bilans handlowy może być dodatni bądź ujemny. Z dodatnim bilansem mamy do czynienia w przypadku, gdy wpływy z eksportu przewyższają import, zaś ujemny bilans handlowy oznacza, że więcej importujemy niż eksportujemy.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za okres styczeń-grudzień 2015 r., eksport do Wielkiej Brytanii wyniósł 12 091,5 mln euro. Dało to Wielkiej Brytanii drugie miejsce pod względem obrotu handlu zagranicznego. Ze Zjednoczonego Królestwa importowaliśmy towar o wartości 4 716,1 mln euro.

Z powyższego zestawienia wynika, że roczny bilans handlowy dla Polski jest bilansem dodatnim. Wypowiedź jest prawdziwa.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >