Maria Wasiak o środkach unijnych i Pendolino

10 grudnia 2014 roku minister infrastruktury i rozwoju, Maria Wasiak, była gościem Rozmowy Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Z Krzysztofem Grzesiowskim rozmawiała m. in. o polskich inwestycjach w infrastrukturę oraz o najbardziej gorącym temacie ostatnich tygodni – o Pendolino.

Sprawdzone wypowiedzi

Maria Wasiak

Pamiętajmy, że jesteśmy w trakcie dwóch procesów: kupowania nowego taboru, bo zakup Pendolino nie jest jedynym zakupem, który jest na rozkładzie Intercity, w następnym roku będą dwa potężne, duże zakupy od naszych krajowych producentów.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Rzeczywiście, PKP ogłosiły dwa duże przetargi w 2014 roku, które zostały wygrane przez polskie konsorcja.

Pierwszy przetarg na zakup 20 nowych wagonów ogłoszono 30 kwietnia 2014 roku. Wygrało go konsorcjum polskich producentów Polski Tabor Szynowy. Wagony te będą przystosowane do prędkości 160 km/h. Koszt takiej transakcji wyniesie 80 mln zł. Jak wskazuje PKP Intercity pasażerowie będą mogli podróżować nowymi składami pod koniec 2015 roku.

Drugi przetarg ogłoszono 5 listopada 2013 roku i dotyczył on zakupu 10 lokomotyw spalinowych. Przetarg ten wygrała firma Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz S.A. Lokomotywy mają być oddane do użytku w 2015 roku.

Maria Wasiak

My bardziej organizujemy to [podział środków z programu Infrastruktura i środowisko]. Dzieli to bardzo wiele podmiotów, chociażby 16 samorządów wojewódzkich. Samorządy wojewódzkie w tym rozdaniu, czyli w perspektywie 2014–20 mają dużo większy udział w tym dzieleniu, ponieważ o ile w poprzedniej dzieliły mniej więcej 25% środków, teraz to sięga 40%.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Rzeczywiście, samorządy w perspektywie 2014-2020 otrzymują niemal 40% środków, a dokładnie 37,89%.

Zgodnie z Umową Partnerstwa samorządy województw (a dokładniej zarządy województw) zarządzają Regionalnymi Programami Operacyjnymi (str. 231 UP). RPO stanowią ok. 37,89% środków, które otrzyma Polska z budżetu polityki spójności na lata 2014-2020 (str. 160, 168 UP). W poprzedniej perspektywie samorządy zarządzały ok. 25% środków.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >