Marian Kowalski: emerytura socjalna w Kanadzie jest równa dla wszystkich

Marian Kowalski był gościem programu „Sprawa Polityczna” w TVP Szczecin. W wywiadzie poruszył kwestie pomocy Ukrainie, systemu emerytalnego oraz jego popularności.

Postanowiliśmy przeanalizować stwierdzenie Kowalskiego, że Bronisław Komorowski namawia do sprzedawania broni Ukrainie.

Prezydent nie wypowiedział się wprost za potrzebą dostarczenia broni Ukrainie. Doradca Prezydenta, prof. Roman Kużniar,  w Kontrwywiadzie RMF FM przedstawia jednak poparcie swoje, ale także Bronisława Komorowskiego dla dozbrojenia strony ukraińskiej.

Komorowski z kolei podkreślał kilkukrotnie, że Polska jest otwarta na współpracę:

17.12.2014

„Nigdzie nie słyszałem, żeby istniało jakiekolwiek embargo na sprzedaż broni Ukrainie. Jeżeli Ukraina będzie tym zainteresowana, to Polska jest absolutnie otwarta na rozmowy”

7.10.2014

Prezydent pytany w programie Kropka nad i w TVN24, czy sprzedaż przez Polskę broni Ukrainie nie będzie wciąganiem naszego kraju w wojnę, powiedział: Nie ma żadnego embarga na sprzedaż broni Ukrainie. Problem polega na tym, żeby skutecznie pomóc Ukrainie, dostarczenie nawet paru czołgów czy paru armat, nic nie rozwiąże w kwestiach ukraińskich, bo przewaga militarna Rosji jest, i w przyszłości będzie, bardzo duża. Zdaniem Komorowskiego, Ukraina może uzyskać swoją stabilność i bezpieczeństwo, jedynie poprzez głębokie reformy.

3.02.2015

Pomysł na wysłanie polskich żołnierzy na Ukrainę jest „nonsensem”, ale sprzedawanie broni „normalną rzeczą” – stwierdził Bronisław Komorowski w wywiadzie dla TOK FM. Nie ma embarga, dlatego „Polska nie powinna być świętsza od papieża” – skomentował prezydent.

22.02.2015

Polska zajmuje w tej kwestii jednoznaczne stanowisko: nie zamierzamy i nie złożymy deklaracji o tym, że Ukrainie nie można sprzedawać broni. Ale chcę przypomnieć, że niektóre kraje Zachodu taką deklarację niestety już złożyły – mówił. Podkreślił jednak, że nie da się tego konfliktu rozwiązać tylko na drodze konfliktu zbrojnego.

Sprawdzone wypowiedzi

Marian Kowalski

Emerytura socjalna, tak jak w Kanadzie równa dla wszystkich.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Kanadyjski system emerytalny podobnie jak polski opiera się na III filarach. Pierwszy z nich określany jest Programem Zabezpieczenia Osób Starszych (Old Age Security – OAS) i ma on charakter obowiązkowy oraz powszechny. Jest to tak zwana “emerytura obywatelska”. Prawo do pobierania w ramach tego programu świadczenia emerytalnego nie jest uzależnione od zatrudnienia, a zasadniczo jedynie od zamieszkiwania na terytorium Kanady przez co najmniej 10 lat i ukończenia wieku emerytalnego (65 lat). Jego podstawowa, pełna wysokość wynosi 563,74 dol. kanadyjskich, co w przeliczeniu na złotówki (po uśrednionym kursie z dnia 17.04.2015) daje kwotę blisko 1725 złotych.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >