Mariusz Błaszczak o sytuacji gospodarczej Polski

17 grudnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak udzielił wywiadu w audycji Gość Radia ZET. W programie poruszył on kwestię bieżącej sytuacji gospodarczej Polski.

Sprawdzone wypowiedzi

Mariusz Błaszczak

Mamy ponad 5-procentowy wzrost PKB.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Najbardziej aktualne dane dotyczące polskiego wzrostu gospodarczego zawarte są w opublikowanym przez GUS w listopadzie “Wstępnym szacunku produktu krajowego brutto w III kwartale 2018 r.” GUS szacuje, że w III kwartale bieżącego roku PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł o 5.7%, a niewyrównany sezonowo – o 5,1%.

Share The Facts
Mariusz Błaszczak
Minister Obrony Narodowej


Mamy ponad 5-procentowy wzrost PKB.

Mariusz Błaszczak

Deficyt – Rzońca, czyli współpracownik Schetyny, mówił, że będzie 100 mld zł deficytu, tymczasem za listopad mamy nadwyżkę w budżecie.

Prawda Ukryj uzasadnienie

W okresie od stycznia do listopada 2018, nadwyżka budżetowa wyniosła 11,1 mld złotych. Obecny główny doradca ekonomiczny PO prof. Andrzej Rzońca faktycznie szacował, że w 2018 roku deficyt może wynieść około 100 mld złotych.

W kwietniu 2017 Platforma Obywatelska poinformowała, że prof. Andrzej Rzońca został jej głównym doradcą ekonomicznym. Uzasadnione wydaje się zatem nazwanie go “współpracownikiem [przewodniczącego PO Grzegorza – przyp. Demagog] Schetyny”. W 2016 roku prof. Rzońca, wówczas przewodniczący rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich, powiedział, że w 2018 roku (…) możemy mieć deficyt w okolicach 100 mld zł i to przy założeniu utrzymania szybkiego wzrostu gospodarki.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów dot. szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie od stycznia do listopada 2018, nadwyżka budżetowa po listopadzie wyniosła 11,1 mld złotych. Informację o nadwyżce przekazała również dziennikarzom minister Teresa Czerwińska. Dodała również, że “deficyt budżetowy będzie w znacznym stopniu niewykonany i to będzie na pewno poniżej 1%” oraz że liczy, iż “będzie to 0,6% PKB”.

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku gorącą dyskusję w mediach wzbudziło wykazywanie przez MF bardzo niskiego deficytu lub nadwyżki przez większość miesięcy w roku, prawdopodobnie z powodu opóźnienia wypłaty zwrotów VAT. Pomimo sygnałów o nadwyżce, rok zakończono deficytem, który komunikat MF o wykonaniu budżetu za rok 2017 szacuje na 24,5 mld złotych.

Share The Facts
Mariusz Błaszczak
Minister Obrony Narodowej


Deficyt – Rzońca, czyli współpracownik Schetyny, mówił, że będzie 100 mld zł deficytu, tymczasem za listopad mamy nadwyżkę w budżecie

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >