Michał Kamiński Gościem Radia Zet

W poniedziałkowy poranek Monika Olejnik gościła Michała Kamińskiego, który skomentował wyniki wyborów, swoją porażkę oraz odniósł się do problemów partii rządzących w zdobyciu największej ilości głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Sprawdzone wypowiedzi

Michał Kamiński

(…) cała Platforma miała wtedy [5 lat temu podczas poprzednich wyborów do PE] dużo więcej głosów, bo wtedy przypomnę Platforma w skali kraju wzięła nie 32 proc. głosów, ale 44 proc. głosów.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Na listę Platformy Obywatelskiej w 2009 roku oddano 3 271 852 głosy, co odpowiadało 44,43% i 25 mandatom. W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego na Platformę zagłosowało 2 271 215 osób, czyli oddano 32,13 ważnych głosów. Platforma uzyskała 19 mandatów.

Michał Kamiński

Chce pani powiedzieć, że te wybory były trudne dla partii, która rządzi Polską siedem lat, czyli dla Platformy Obywatelskiej, dla partii, która jeszcze na początku roku w niektórych sondażach miała 11 proc. straty w wyborach europejskich do PiS (…)

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym dla serwisu ewybory.eu w dniach 22-28 lutego 2014 roku, Prawo i Sprawiedliwość uzyskało poparcie rzędu 36%, Platforma Obywatelska zaś – 25%

Michał Kamiński

(…) cała reguła europejska pokazuje, że partie rządzące mają [się] źle.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Wliczając zwycięstwo Platformy Obywatelskiej w Polsce, w 15 państwach członkowskich wybory do Parlamentu Europejskiego wygrały bądź partie rządzące, bądź koalicje wyborcze w których ugrupowania te stanowiły większość. W sytuacji, gdy w ponad połowie Unii Europejskiej wygrywają aktuali rządzący słowa Michała Kamińskiego trzeba uznać za niezgodne z prawdą.

 

Państwa, w których większość głosów uzyskały partie zwycięskie w ostatnich wyborach parlamentarnych to:

 

 • Austria – Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) i Austriacka Partia Ludowa (ÖVP)
 • Belgia – Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA)
 • Bułgaria – Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GREB)
 • Cypr – Zgromadzenie Demokratyczne (DISY)
 • Estonia – Estońska Partia Reform
 • Finlandia – Partia Koalicji Narodowej (KOK)
 • Hiszpania – Partiia Ludowa (PP)
 • Irlandia – Fine Geal
 • Luksemburg – Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa (CSV/PCS)
 • Malta – Partia Pracy (PL)
 • Niemcy – Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU)
 • Rumunia – koalicja Partii Socjaldemokratycznej (PSD), Partii Konserwatywnej (PC) i Narodowego Związku na Rzecz Rumunii (UNPR)
 • Słowacja – SMER – socjalna demokracja (SMER)
 • Węgry – koalicja Fidesz oraz Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP)

Michał Kamiński

Partia socjalistyczna we Francji wzięła 14 proc., rządząca partia, partia urzędującego prezydenta, wzięła 14 proc.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Partia Socjalistyczna, z której wywodzi się prezydent Francji Francois Hollande, w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 otrzymała 13,98% głosów.

Michał Kamiński

No, to myślę, że pan Adam Hofman powinien się zapytać, co Jarosław Kaczyński robił w kontraktowym senacie, wtedy, kiedy głową państwa był Wojciech Jaruzelski.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Wolne wybory do stuosobowego Senatu, odbyły się w dwóch turach – 4 i 18 czerwca 1989 roku. W I turze mandat z województwa elbląskiego zdobył Jarosław Kaczyński (Komitet Obywatelski ”Solidarność”) uzyskując 57,90% głosów.

 

19 lipca 1989 roku Wojciech Jaruzelski został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na urząd prezydenta PRL (po nowelizacji konstytucji zmieniono nazwę kraju na Rzeczpospolitą Polską), który sprawował do 22 grudnia 1990.

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >