Michał Królikowski – Gość Radia ZET

Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski był gościem Radia Zet. W rozmowie z Moniką Olejnik stwierdził, że w Polsce nie ma prawa do aborcji.

Sprawdzone wypowiedzi

Michał Królikowski

Nie ma prawa do aborcji, w polskim systemie prawnym są przesłanki uchylające karalność aborcji i pozwalające lekarzowi legalnie działać w celu przeprowadzenia zabiegu spędzenia płodu

Prawda Ukryj uzasadnienie

Przerywanie ciąży jest zgodnie z art. 152 Kodeksu karnego przestępstwem zagrożonym karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Art. 4a ustawy z dnia 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny dopuszcza możliwość dokonania aborcji przez lekarza w trzech sytuacjach:

  • Pierwszym z nich jest ten, kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety. Takie zagrożenie musi stwierdzić oczywiście lekarz, w dodatku inny niż ten, który dokonuje zabiegu. Aborcja musi być wówczas przeprowadzona w warunkach szpitalnych.

  • Drugi przypadek dopuszcza dokonanie aborcji w wyniku dużego ryzyka związanego z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem płodu albo wystąpieniem zagrożenia nieuleczalną chorobą, zagrażającą jego życiu. W takim przypadku zabieg można wykonać do 21 tygodnia ciąży.

  • Trzecia możliwość zezwala na zabieg wówczas, kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, jak na przykład gwałt, kazirodztwo, stosunki seksualne z osobą w wieku poniżej 15 lat. Przerwać ciążę można wtedy, gdy od jej początku nie upłynęło więcej, niż 12 tygodni. Jest to jedyny przypadek, który dopuszcza wykonanie zabiegu również w gabinecie prywatnym.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >