Miejsce polskich uczelni w światowych rankingach

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin był gościem programu „Polityka przy kawie” na antenie TVP1. Omawiając aktualne prace w resorcie zwrócił uwagę na miejsce polskich uczelni w światowych rankingach. Najlepszy polski uniwersytet ma w nich według polityka znajdować się w czwartej setce, przy czym z roku na rok pozycja tej, ale także innych klasyfikowanych szkół wyższych ma być co raz gorsza. Sprawdzamy.

Sprawdzone wypowiedzi

Jarosław Gowin

Najlepsza polska uczelnia jest w czwartej setce.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Z treści wypowiedzi nie wynika o jaki ranking Jarosławowi Gowinowi chodzi, prawdopodobnie ma on na myśli tzw. Listę Szanghajską, która jest najpopularniejszym zestawieniem szkół wyższych na świecie. W tym rankingu są sklasyfikowane dwie polskie uczelnie, obie w czwartej setce (czyli na miejscach 301-400): Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski.

Sprawdziliśmy także inny znany ranking opracowywany przez Center for University Rankings. Najlepsza polska uczelnia sklasyfikowana w jego ostatniej edycji (2015) to Uniwersytet Jagielloński na miejscu 451.

Jarosław Gowin

W tych rankingach polskie uczelnie systematycznie spadają.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Sprawdziliśmy miejsca polskich uczelni na tzw. Liście Szanghajskiej (AWRU) w latach 2003-2015, Times Higher Education World University Ranking (THE) w latach 2012-2016 i Quaquarelli Symmonds World University Ranking (QS) w latach 2012-2015.

Lista Szanghajska (AWRU)

Obecnie w tym rankingu są sklasyfikowane dwie polskie uczelnie, obie w czwartej setce (czyli na miejscach 301-400): Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. Oba uniwersytety rokrocznie pojawiają się w zestawieniu. Trzecią polską uczelnią klasyfikowaną w przeszłości był Uniwersytet Wrocławski w roku 2003 i w roku 2005, w obu przypadkach w piątej setce. Z wyjątkiem roku 2003, oba polskie uniwersytety (Jagielloński i Warszawski) plasowały się w czwartej setce rankingu, jednak szczegółowe przyjrzenie się zestawieniu pokazuje, że rzeczywiście w ostatnich latach pozycja obu uczelni spada. Pierwsza z nich notuje rokrocznie gorszy wynik od  tego uzyskanego w 2011 r., natomiast druga od roku 2013.

Times Higher Education World University Ranking (THE)

Podobnie jak na Liście Szanghajskiej w rankingu obecne są dwie polskie uczelnie z Krakowa i Warszawy, ale także po raz pierwszy, od tego roku: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Politechnika Warszawska. Uniwersytet Warszawski od 2012 r. był w nim notowany w czwartej setce, jednak w najnowszym notowaniu został sklasyfikowany dopiero w szóstej (miejsca 501-600). Uniwersytet Jagielloński znalazł się w THE w latach 2012, 2013 i 2016. W każdym kolejnym notował spadek, od miejsc 301-350 do 601-800, gdzie znajdują się pozostałe debiutujące polskie uczelnie.

Quaquarelli Symmonds World University Ranking (QS)

W rankingu znalazło się sześć polskich uczelni:

  • Uniwersytet Warszawski – od 2012 r. jest sklasyfikowany w czwartej setce, w 2015 r. zanotował spadek z 335. na 344. miejsce.
  • Uniwersytet Jagielloński – od 2012 r. rokrocznie awansował, jednak w najnowszej edycji zanotował poważny spadek z 371. na 411. miejsce.
  • Politechnika Warszawska – w latach 2012-2013 sklasyfikowana w grupie 601-650, od 2014 r. spadła do grupy 651-700.
  • Uniwersytet Łódzki – od 2013 r. sklasyfikowany poniżej 700 miejsca.
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Wrocławskisklasyfikowane od 2012 r. poniżej 700 miejsca.

Pomimo różnić występujących w ocenie polskich uczelni ze względu na ranking i stosowane w nich metodologie, można zauważyć, szczególnie w ostatnich latach, tendencję spadkową. Wypowiedź uznajemy za prawdziwą.


Warto na koniec spojrzeć na szerszy kontekst rankingów uniwersyteckich. Dlatego przytoczymy fragment raportu Biura Analiz Sejmowych z 2013 nt. pozycji polskiej nauki w międzynarodowych rankingach:

W ogólnych rankingach wyższych uczelni zbytnio rozdrobnione polskie uczelnie są daleko od czołówki, ponieważ nie mogą konkurować z uniwersytetami zachodnimi, które są z reguły wielotematyczne. Tylko w rankingach uczelnianych obejmujących osobno poszczególne dziedziny polskie uczelnie zaczynają dobijać do czołówki. W niedawnym niemieckim rankingu CHE poszczególnych wydziałów uczelni europejskich najwyżej, na 12. miejscu pod względem liczby publikacji naukowych, uplasował się Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego”.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >