Jarosław Gowin w Polityce przy kawie

Pan wicepremier był gościem w programie „Polityka przy kawie” na antenie TVP1. Rozmowa w przeważającej części dotyczyła projektu nowej ustawy hazardowej, której zwolennikiem oraz inicjatorem jest Jarosław Gowin.

Sprawdzone wypowiedzi

Jarosław Gowin

Rynek [zakładów bukmacherskich] w Polsce określa się na około 5 mld rocznie.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (raport opublikowany w kwietniu 2014 roku): “cały rynek zakładów wzajemnych jest rokrocznie wart przeszło 5 mld złotych”.

Autorzy raportu, który dotyczy roku 2013, zauważyli przy tym, że 91% podmiotów prowadzących działalność w internecie działało nielegalnie i jedynie 4 firmy funkcjonujące wtedy na polskim rynku posiadało zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Na chwilę obecną 6 podmiotów jest uprawnionych do takiej działalności.

Zgodnie z powyższym wypowiedź zostaje uznana za prawdziwą.

Jarosław Gowin

Rynek [zakładów bukmacherskich] w Polsce określa się na około 5 mld rocznie. Z tego wszystkiego budżet państwa ma 25 mln złotych.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Minister Jarosław Gowin w swojej wypowiedzi mylnie określił wpływy budżetowe z działalności zakładów bukmacherskich na 25 mln złotych.

Podobna kwota, do tej wspomnianej przez wicepremiera pojawia się w szacunkach Europejskiego Stowarzyszenia Gier i Zakładów. Jednak kwota ok. 21,2 mln złotych wspomniana przez Joannę Dzios – przedstawicielkę powyżej wymienionego stowarzyszenia, dotyczy wartości wpływu do budżetu państwa jedynie z działalności online prowadzonej przez zakłady bukmacherskie w roku 2013.

Wpływ do budżetu państwa w roku 2013 z tytułu podatku od gier wyniósł około 1,25 mld złotych. Natomiast sam wpływ z działalności zakładów bukmacherskich osiągnął wartość ponad 103 mln złotych i był czterokrotnie większy od kwoty podanej w  sprawdzanej wypowiedzi (Informacja o realizacji ustawy o grach hazardowych w roku 2013).

Kontekst całej wypowiedzi dotyczy całości branży bukmacherskiej, nie jedynie jej internetowej działalności. Dlatego też wypowiedź wicepremiera Gowina zostaje uznana za manipulację.

Więcej o podatku od gier hazardowych.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >