Opinia Komisji Weneckiej – #factcheck

Komisja Wenecka przyjęła opinię na temat sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Na bieżąco spływają w tej sprawie komentarze polityków, które weryfikujemy. Zachęcamy także do zapoznania się z kalendarium dot. sporu.

Sprawdzone wypowiedzi

Rafał Bochenek

Komisja Wenecka na przestrzeni 25 lat funkcjonowania takich opinii wydała ponad 500.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Komisja Wenecka istnieje od 1990 r. i wydała, po przeliczeniu danych z oficjalnej strony tego organu, 574 opinie dotyczące 51 podmiotów. Wypowiedź Rafała Bochenka jest prawdziwa.
Komisja oceniała zmiany w prawie krajów nie tylko unijnych, ale też europejskich, nienależących do Wspólnoty (m.in. Rosja, Białoruś, Albania), jak również organizacji międzynarodowych (Wspólnota Niepodległych Państw, sama Unia Europejska), czy państw pozaeuropejskich (np. Kirgistan, Mozambik, Meksyk). Liderem wśród liczby wydanych opinii jest Ukraina – 79 analiz. Na drugim miejscu jest Bośnia i Hercegowina – 55 opinii, a na trzecim Gruzja z 49 dokumentami. W sprawie Polski KW opublikowała jak dotąd 2 opinie.

Rafał Bochenek

Również na wokandzie Komisji Weneckiej będzie Francja.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Oficjalne komunikaty (1 i 2) Komisji Weneckiej mówią, że na dziś zostało wyznaczone posiedzenie Komisji podczas którego będą komentowane zmiany w prawie m.in. Polski i Francji. Wypowiedź należy zatem uznać za prawdziwą.
Komisja wyda opinie dotyczące stanu wyjątkowego i utraty obywatelstwa we Francji (komunikat z 4.03 br. – (…) a delegation of the Venice Commission visits France to discuss with the authorities recently proposed constitutional amendments on the state of emergency and deprivation of nationality). Podczas posiedzenia omówione miały zostać również sprawy Albanii, Rosji, Gruzji, Turcji, czy Macedonii.

Rafał Bochenek

Ta opinia która będzie wydana przez Komisję Wenecką jest opinią niewiążącą.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z art. 1 ust. 1* statutu, Komisja Wenecka jest ciałem doradczym. Zgodnie z art. 3 ust. 2**, Komisja wydaje opinie.

W języku prawniczym, na mocy wykładni językowej, kompetencja doradcza oraz czynność wydawania opinii co do zasady nie mają mocy wiążącej. Dla czynności wiążących w języku prawniczym zarezerwowane są takie pojęcia jak decyzja, orzeczenie, postanowienie.

Powyższą wykładnię potwierdza Wolfgang Hoffmann-Riem w publikacji The Venice Commission of the Council of Europe – Standards and Impact w European Journal of International Law, ukazującego się nakładem Oxford University Press.***

W związku z tym wypowiedź jest prawdziwa.


 

* “The European Commission for Democracy through Law shall be an independentconsultative body”

** The Commission may supply, within its mandate, opinions upon request […]

*** Common to all opinions of the VC is the fact that they are not legally binding (str. 580)

Ryszard Petru

John Kerry podkreślał wagę opinii Komisji Weneckiej dla dalszych relacji z Polską.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Podczas spotkania Witolda Waszczykowskiego z Johnem Kerry (17.02.2016), Sekretarz Stanu USA powiedział:

„We’ll also discuss today some of the internal challenges that Poland is facing. Particularly, I look forward to – we are very welcoming of Poland’s decision to seek a Venice Commission opinion with respect to the tribunal law (…)”.

Z wypowiedzi Johna Kerry’ego należy wywnioskować, że rząd USA z aprobatą przyjął decyzję Polski o zaopiniowanie przez Komisję Wenecką zmian w ustawie dot. Trybunału Konstytucyjnego. Jednak Sekretarz Stanu nie mówi nic o ewentualnych konsekwencjach niezastosowania się do opinii KW. Wypowiedź należy zatem uznać za manipulację.

Andrzej Rzepliński

W tym systemie [Komisji Weneckiej] są również Stany Zjednoczone.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Członkami Komisji Weneckiej jest 60 państw do których należą m.in. Stany Zjednoczone. Przedstawiciel tego kraju pracował również nad opinią wydaną w sprawie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >