Parlament Europejski o kwestii neutralnego płciowo języka

16 stycznia gościem Polskiego Radia 24 był europoseł partii Wolność Dobromir Sośnierz. W rozmowie poruszył on kwestię głosowania na forum Parlamentu Europejskiego, które dotyczyło kwestii opracowania neutralnego płciowo języka.

Sprawdzone wypowiedzi

Dobromir Sośnierz

Wczoraj (15 I 2019 – przyp. Demagog) było głosowane sprawozdanie na temat  podkreślania aspektu płci w Parlamencie Europejskim, gdzie Parlament przegłosował, że powinien być opracowany neutralny płciowo język.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Parlament Europejski w głosowaniu 15 stycznia 2019 r. przyjął w pierwszym czytaniu sprawozdanie posłanki Angeliki Mlinar (ALDE) dotyczące uwzględniania aspektu płci w Parlamencie Europejskim. W przyjętym tekście PE:

  • informuje o przyjęciu zmienionych wytycznych dotyczących języka neutralnego płciowo w Parlamencie Europejskim w lipcu 2018 r. oraz przypomina, że PE jako jedna z pierwszych organizacji międzynarodowych przyjął wielojęzyczne wytyczne dotyczące języka neutralnego płciowo (punkt 15);
  • zachęca posłów i urzędników UE do konsekwentnego promowania i stosowania w/w wytycznych (punkt 15)
  • informuje, że większość komisji parlamentarnych przyjęła plany działania dotyczące uwzględniania aspektu płci w swojej pracy (punkt 17);
  • wzywa do przyjęcia wspólnego planu działania Parlamentu Europejskiego na rzecz równouprawnienia płci, który powinien zawierać postanowienia dot. m.in. stosowania języka neutralnego płciowo we wszystkich dokumentach (punkt 17).

Na podstawie przedstawionych informacji, można stwierdzić, że wypowiedź posła Dobromira Sośnierza jest prawdziwa. Należy jednak nadmienić, że przyjęte sprawozdanie dotyczy języka używanego w  pracach wewnętrznych PE oraz tworzonych przez niego dokumentów.

Share The Facts
Dobromir Sośnierz
Eurodeputowany KORWiN


15 stycznia było głosowane sprawozdanie na temat podkreślania aspektu płci w Parlamencie Europejskim, gdzie Parlament przegłosował, że powinien być opracowany neutralny płciowo język.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >