Patryk Jaki na temat rankingów smart city

W miniony piątek 17. sierpnia 2018 r. kandydat na prezydenta Warszawy, Patryk Jaki, był gościem audycji Sygnały Dnia. Na antenie dyskutowano na temat kampanii wyborczej oraz przyszłości miasta stołecznego Warszawy.

Sprawdzone wypowiedzi

Patryk Jaki

Nowe technologie, smart city – w ostatnich rankingach okazuje się, że znów nas wyprzedzają Praga, Budapeszt.

Prawda Ukryj uzasadnienie

1 listopada 2017 roku grupa EasyPark opublikowała „Smart Cities Index”. EasyPark od 2005 roku zajmuje się opracowywaniem ułatwień dla kierowców poszukujących w miastach miejsc parkingowych, głównie na terenie Europy. Należy do niej m.in. niemiecka spółka Acquired M-Parking. W szerszej skali, grupa ta działa na rzecz wprowadzenia ułatwień dla osób żyjących w mieście.

Na podstawie własnego wskaźnika „Smart City”, grupa EasyPark stworzyła ranking 100 miast. Wskaźnik ten obejmuje 19 różnych czynników, w tym takie jak: dostępność bezprzewodowego internetu, ułatwienia dla transportu i mobilności, zastosowanie ekologicznych rozwiązań, dostęp do usług publicznych oraz udział mieszkańców w zarządzaniu.

Maksymalnym wynikiem, jaki można było uzyskać w rankingu „Smart Cities Index”, było 10 punktów. Pierwsze miejsce zdobyła Kopenhaga z wynikiem 8,24. Warszawa zajęła 89. miejsce, uzyskując 3,97 punktów. Przed Warszawą na 72. miejscu znalazły się Praga z wynikiem 5,14 oraz Budapeszt, który zdobył 4,38 punktów.

Z kolei IESE Business School, szkoła ekonomiczna Uniwersytetu Nawarry, opracowała w 2018 roku piątą edycję „IESE Cities in Motion Index”, którego autorzy również posługują się pojęciem „smart city”. Wskaźnik ten obejmuje 165 miast z 80 państw. Autorzy największy nacisk kładą na cztery elementy: zrównoważony ekosystem, innowacyjne aktywności, równość mieszkańców oraz poziom zespolenia terytorium. Wśród 83 branych pod uwagę czynników, zawierających zarówno obiektywne jak i subiektywne dane,  znajdują się m.in.: odsetek mieszkańców z wykształceniem średnim i wyższym, liczba muzeów i galerii, poziom przestępczości, poziom emisji dwutlenku węgla, oraz liczba stacji metra.

Maksymalny wynik 100 punktów uzyskał jedynie Nowy Jork. Warszawa znalazła się na 64. miejscu z wynikiem 56,33 punktów. Praga osiągnęła 40. miejsce (63,85 punktów), a Budapeszt uplasował się na 53. pozycji (58,85 punktów).

Zarówno według „Smart Cities Index” z roku 2017 oraz „IESE Cities in Motion Index” z roku 2018 Praga i Budapeszt wyprzedziły Warszawę. W związku z tym wypowiedź P. Jakiego uznajemy za prawdziwą.

Share The Facts
Patryk Jaki
Wiceminister sprawiedliwości


Nowe technologie, smart city – w ostatnich rankingach okazuje się, że znów nas wyprzedzają Praga, Budapeszt.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >