Paulina Hennig-Kloska o wpływach z VAT

Podczas 65. posiedzenia Sejmu VIII kadencji miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. W trakcie debaty posłanka Paulina Hennig-Kloska poruszyła temat wpływów z VAT do budżetu państwa.

Sprawdzone wypowiedzi

Paulina Hennig-Kloska

Wpływy z VAT-u za pierwsze 4 miesiące tego roku to 57,5 mld, w zeszłym roku było to 56,8 mld. Co to oznacza? Oznacza to, że VAT wpływa nam do budżetu, a wpływy z VAT-u rosną nam dużo wolniej, niż rośnie konsumpcja.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Według danych Ministerstwa Finansów wpływy budżetowe z VAT w okresie od stycznia do końca kwietnia 2017 r. wynosiły 56,83 mld złotych. W analogicznym okresie 2018 r. było to 57,46 mld złotych, co daje wzrost wpływów na poziomie 1,1%. Zatem dane przedstawione przez posłankę są zgodne z prawdą.

Główny Urząd Statystyczny w wstępnym szacunku produktu krajowego brutto podaje, iż w I kwartale 2018 r. spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Wpływy z VAT w I kwartale 2018 r. wzrosły zaś jedynie o 0,53%. Oznacza to, że konsumpcja rosła szybciej niż wpływy z VAT.

Na podstawie przedstawionych danych wypowiedź uznajemy za prawdziwą.

Share The Facts
Paulina Hennig-Kloska
Posłanka Nowoczesnej


Wpływy z VAT-u za pierwsze 4 miesiące tego roku to 57,5 mld, w zeszłym roku było to 56,8 mld. Wpływy z VAT-u rosną nam dużo wolniej, niż rośnie konsumpcja.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >