Piotr Duda o programie Nowoczesnej

Wtorkowym gościem Polskiego Radia 24 był Piotr Duda. W rozmowie przewodniczący Solidarności mówił między innymi o konieczności wprowadzenia nowego progu podatkowego, sytuacji niepełnosprawnych i programie Nowoczesnej.

Wypowiedź sprawdzona dzięki informacji ze strony Marka Tatały, który poprosił nas o weryfikację wypowiedzi przez Twittera.

Sprawdzone wypowiedzi

Piotr Duda

W programie wyborczym Nowoczesnej nie ma nawet pół słowa o niepełnosprawnych. To jest coś strasznego i brzydzę się takimi politykami.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Program Nowoczesnej odwołuje się do niepełnosprawnych w sześciu postulatach:

  1. “Nie pozwolimy na naruszanie niczyjej godności ze względu na rasę, płeć, wyznanie, tożsamość i orientację seksualną, niepełnosprawność czy poglądy polityczne.” (strona 28, punkt 8)
  2. “(…) Zwiększymy pomoc dla niepełnosprawnych, umożliwiającą im funkcjonowanie w społeczeństwie na równi z innymi obywatelami.” (s. 28, p. 9)
  3. “Rodzinom opiekującym się niepełnosprawnymi, także dorosłymi, zapewnimy odpowiednie zasiłki i pomoc w łączeniu opieki z pracą. Tym niepełnosprawnym, którzy chcą pracować, zapewnimy możliwość zdobycia kwalifikacji. Wprowadzimy zasadę, że wszystkie usługi finansowane z pieniędzy publicznych muszą być dogodnie dostępne dla osób niepełnosprawnych.” (s. 46 p. 6)
  4. “Wprowadzimy jednolity system orzekania o niepełnosprawności, by zapewnić większą przejrzystość i mniej biurokracji.”  (s. 46 p. 7)
  5. “Zachęcimy miasta i gminy do wprowadzania rozwiązań ułatwiających korzystanie z przestrzeni wszystkim mieszkańcom i mieszkankom, w tym osobom z niepełnosprawnością, seniorom i rodzicom.” (s. 103 p. 12)
  6. „Zwiększymy poprzez zmiany w prawie bezpieczeństwo grup szczególnie narażonych na ataki i przestępstwa z nienawiści, zwłaszcza ze względu na pochodzenie, wyznanie, płeć, orientację i tożsamość seksualną, niepełnosprawność czy wiek.” (s. 111, p. 10)

Wypowiedź Piotra Dudy należy uznać za fałszywą, ponieważ program Nowoczesnej niejednokrotnie porusza kwestię niepełnosprawnych.

Share The Facts
Piotr Duda
Przewodniczący Solidarności


W programie wyborczym Nowoczesnej nie ma nawet pół słowa o niepełnosprawnych. To jest coś strasznego i brzydzę się takimi politykami.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >