Polska na EURO 2016

Po zwycięstwie z Irlandią Północną i remisie z Niemcami reprezentacja Polski w piłce nożnej na EURO 2016 zajmuje drugie miejsce w grupie z 4 punktami. Na miejscu 1. są Niemcy z taką samą liczbą punktów, jednak z lepszym bilansem bramek. Trzecie miejsce zajmuje Irlandia Północna z 3 punktami po zwycięstwie nad Ukrainą i na ostatnim miejscu Ukraina bez punktów.

Politycy bardzo chętnie odnoszą się do meczu jak i do potencjalnych ostatecznych wyników w grupie C. Zatweetował o tym m.in. Grzegorz Schetyna, dlatego postanowiliśmy sprawdzić jakie mamy szanse na wyjście z grupy. Przedstawiamy Państwu analizę wariantów przed ostatnią kolejką meczów.


Wariant 1

Polska wygrywa z Ukrainą, Niemcy wygrywają z Irlandią Północną.

W tym wariancie zarówno Polska i Niemcy będę miały po 7 punktów. Sytuacja Irlandii i Ukrainy się nie zmieni. Przy takich wynikach na pewno wychodzimy z grupy. O pierwszym miejscu będzie decydował bilans bramek pomiędzy Polską, a Niemcami, a w przypadku identycznego bilansu klasyfikacja fair play. Jeśli Niemcy wygrają z Irlandią Północną każdy wynik naszej reprezentacji inny niż zwycięstwo, daje nam 2. miejsce i awans.

Wariant 2

Polska wygrywa z Ukrainą, Niemcy przegrywają lub remisują z Irlandią Północną.

Sytuacja w tym wariancie jest najbardziej korzystna dla Polaków, wychodzimy z grupy na 1. miejscu z 7 punktami. W przypadku przegranej Niemiec drugie miejsce zajmuje Irlandia Północna z 6 punktami, a na 3. miejscu Niemcy z 4 punktami, zaś w przypadku remisu 2. miejsce zajmują Niemcy z 5 punktami, a 3. Irlandia Północna z 4 punktami.

Wariant 3

Polska remisuje z Ukrainą, Niemcy remisują z Irlandią Północną.

Sytuacja w grupie się nie zmienia, wychodzimy z 2. miejsca.

Wariant 4

Polska remisuje z Ukrainą, Niemcy przegrywają z Irlandią Północną.

W takim wariancie z 1. miejsca awansuje Irlandia Północna z 6 punktami, drugie miejsce zajmie reprezentacja Polski z 5 punktami, a 3. Niemcy z 4 punktami.

Wariant 5

Polska przegrywa z Ukrainą, Niemcy remisują z Irlandią Północną.

Niemcy w tej sytuacji zajęliby pierwsze miejsce w grupie z 5 punktami. Polska i Irlandia Północna miałyby po 4 punkty, w takiej sytuacji w pierwszej kolejności liczy się bezpośredni pojedynek pomiędzy zespołami mającymi jednakową ilość punktów, wygraliśmy z Irlandią 1:0, a więc wychodzimy z drugiego miejsca w grupie.

Wariant 6

Polska przegrywa z Ukrainą, Niemcy przegrywają z Irlandią Północną.

Sytuacja najmniej korzystna dla Polski. Irlandia Północna wygrywa grupę z 6 punktami. Niemcy i Polska mają po 4 punkty, ponieważ pomiędzy oboma zespołami był remis decyduje różnica bramek ze wszystkich spotkań grupowych. Obecnie Niemcy mają ten bilans lepszy, ale ostateczna sytuacja będzie zależała od rozmiarów zwycięstw Ukrainy i Irlandii. W przypadku zajęcia przez Polskę 3. miejsca w grupie nadal mamy szansę na awans. Do ⅛ finału awansują bowiem 4 drużyny z trzecich miejsc w grupach, o awansie decyduje wtedy w pierwszej kolejności liczba zdobytych punktów, potem bilans bramkowy, liczba zdobytych goli, klasyfikacja fair play i współczynnik UEFA. Drużyna znajdująca się na trzecim miejscu w grupie C będzie porównywana z drużynami na trzecim miejscu w grupach A, D i E. W grupie A prowadzi Francja z 6 punktami, drugie miejsce zajmuje Szwajcaria z 4 punktami a na trzecim miejscu jest Rumunia z 1 punktem. W grupach D i E nie rozegrano jeszcze meczów drugiej kolejki. W grupie D Chorwacja i Hiszpania mają po 3 punkty, a w grupie E prowadzą Włochy z 3 punktami przed Irlandią i Szwecją z 1 punktem.


W przypadku wyjścia Polski z pierwszego miejsca w grupie, trafiamy na 3. drużynę z grupy A, B lub F. Na tę chwilę możliwym rywalem z grupy A jest reprezentacja Szwajcarii, Rumunii, bądź Albanii. Jeśli chodzi o obecną sytuację w grupie B, rywalami Polski może zostać każda drużyna z tej grupy, czyli Anglia, Walia, Słowacja albo Rosja. W grupie F także możemy teoretycznie trafić na każdą drużynę z tej grupy, a więc naszym rywalem może być Portugalia, Islandia, Austria, bądź Węgry.

Jeśli zajmiemy drugie miejsce w tabeli, naszym rywalem będzie drużyna z grupy A, która także zajęła drugie miejsce. Tam sytuacji nadal jest nierozstrzygnięta, a więc możemy trafić na Francję, Szwajcarię albo Rumunię.

Jeśli będziemy trzecią drużyną w grupie, a nasz bilans punktowy pozwoli na dalszą grę, to naszym rywalem zostanie zwycięzca grypy A, bądź grupy B. Jeśli chodzi o grupę A, szansę na 1. miejsce ma Francja oraz Szwajcaria. W przypadku grupy B możemy trafić na Anglię, Walię bądź Słowację.


W związku z epizodycznością tej wypowiedzi i jej charakterem nie przyznajemy oceny Grzegorzowi Schetynie. Tak samo jak wszyscy politycy wypowiadający się dzisiaj w mediach wierzymy w Polaków i liczymy na spełnienie się wariantu nr 2. 🙂

Sprawdzone wypowiedzi

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >