Polska vs Węgry

Gościem Justyny Pochanke w „Faktach po Faktach” TVN24 był lider Nowoczesnej, Ryszard Petru. Podczas rozmowy stwierdził, że kierunek zmian podejmowanych przez rząd prowadzi Polskę do sytuacji panującej na Węgrzech.

Sprawdzone wypowiedzi

Ryszard Petru

Drugi Budapeszt to oznacza znacznie wolniejszy wzrost gospodarczy (…). Oni się rozwijali dwa razy wolniej niż my [Polska].

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Naturalnie Ryszard Petru mówiąc Budapeszt ma na myśli Węgry, a nie jedynie miasto. Jeśli chodzi o PKB per capita, to w 1991 roku dla Węgier wynosiło ono 3,334 USD. Polska w tamtym czasie miała PKB per capita równe 2,193 USD. W latach 1991-2014 ten wskaźnik dla Polski wzrósł o 554%, a dla Węgier o 321%, tj. rozwijaliśmy się szybciej 1,73 raza. Gdybyśmy uwzględnili parytet siły nabywczej, to w tym samym okresie nasza gospodarka rosła 1,66 raza szybciej od madziarskiej. Poniżej wykres obrazuje wzrost PKB Polski i Węgier w latach 1992-2014 (dane BŚ). Pozwala on ocenić, że rzeczywiście ten kraj rozwijał się wolniej od Polski (gorszy start), ale za tak dużą różnicę w tempie rozwoju gospodarczego w ostatnim 25-leciu jest odpowiedzialny m.in. ostatni światowy kryzys gospodarczy. Jego skutki na Węgrzech były znacznie poważniejsze niż w Polsce.

Ostatecznie Ryszard Petru zawyżył tę statystykę, ponad uznawany przez nas 5% margines błędu. W związku z tym wypowiedź uznajemy za fałszywą.

1

Ryszard Petru

Żeby być Budapesztem podatek VAT musi wynosić 27%.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Podatek VAT (AFA) na Węgrzech wynosi od 1 stycznia 2012 roku 27%.

Ryszard Petru

W nocy też można wręczać nominacje, co pokazał prezydent Duda wręczając nominacje sędziom Trybunału Konstytucyjnego.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Prezydent RP nie wręcza sędziom Trybunału Konstytucyjnego nominacji, a odbiera od nich ślubowanie.

Informacja o odebraniu ślubowania od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego, została zamieszczona na oficjalnym profilu Kancelarii Prezydenta w serwisie społecznościowym Twitter o 00:36 03 grudnia 2015 roku.

O późnych godzinach nocnych uroczystości informowały także media.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >