Posłanka PO o wycince drzew w Łebie

Posłanka PO Marzena Okła- Drewnowicz wypowiadała się dziś w Polskim Radiu o sporze wokół tzw. „Lex Szyszko”. Rozmowa była prowadzona w nawiązaniu do wczorajszej debaty podczas której Sejm zajmował się wnioskiem Platformy o wotum nieufności dla ministra środowiska. Postanowiliśmy sprawdzić jej wypowiedź dotyczącą wycinki lasu na prywatnej działce na terenie Łeby.

Sprawdzone wypowiedzi

Marzena Okła-Drewnowicz

W Łebie gdzie wycięto 4 ha lasu. Gdzie przebiegał korytarz ekologiczny.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Do wycinki drzew rzeczywiście doszło 24 lutego bieżącego roku na działkach prywatnych znajdujących się w Łebie przy ulicy Nadmorskiej.

Jak donosi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku “wycinka drzew na terenie działek prywatnych, położonych w granicach administracyjnych miasta Łeby stanowiła naruszenie przepisów prawa miejscowego i spowodowała zniszczenie przyrody”. W komunikacie RDOŚ czytamy: “Na podstawie zebranych informacji Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku ustalił, że wycinka odbyła się na terenie działek ewidencyjnych (nr 78/6, 78/7, 78/13, 78/14 w Łebie), objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Łeby (Uchwała nr XL/361/2010 Rady Miejskiej w Łebie z 29 lipca 2010 r.). Jego zapisy bezwzględnie wykluczają możliwość przekształcenia danego obszaru i przewidują ochronę występujących tu walorów przyrodniczych (…) Wskutek wycięcia dużych fragmentów lasów doszło do uszczuplenia i fragmentacji zarówno pasa lasów ciągnących się przez Mierzeję Sarbską (lasy te stanowią część korytarza ekologicznego południowo-bałtyckiego), jak i bezpośredniego zniszczenia i uszczuplenia powierzchni cennych siedlisk przyrodniczych”.

Sprawą zajęła się prokuratura. Jak wynika z komunikatu RDOŚ informacje o wycince zostały skierowane do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Ponadto poinformowana została Prokuratura Okręgowa w Słupsku informuje i Prokuratura Rejonowej w Lęborku. Postępowanie będzie dotyczyło nielegalnego wycięcia około 3 ha lasu i zostanie przeprowadzone w Prokuraturze Okręgowej w Słupsku.

O sprawie informowała zarówno Polska Agencja Prasowa oraz media, w tym Rzeczypospolita, portal wpolityce.pl, oraz RMF FM. Wszystkie źródła medialne podają, iż las wycięto na obszarze 4 hektarów.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >