Prezydent Andrzej Duda w Bełchatowie

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Górnika odniósł się do sytuacji polskiego sektora energetycznego. Czy Polska ma największe złoża węgla i największą elektrownie w Europie?

Sprawdzone wypowiedzi

Andrzej Duda

Jeśli jakieś państwo [Polska] posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, opiera się w zdecydowanej części na węglu (…).

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Wypowiedź dotyczącą zasobów węgla można by uznać za prawdziwą, gdyby Andrzej Duda odnosił się do Unii Europejskiej. Rzeczywiście polskie zasoby węgla kamiennego stanowią 85% tych na terenie Unii:

Wegiel-zasoby-Polska-EU-EIA-167

Źródło: Andrzej Szczęśniak za EIA

Jednak wystarczy sprawdzić wielkość zbadanych złóż tego surowca, jakimi dysponuje Ukraina, prawie 17 mld ton, aby stwierdzić, że udział polskich zasobów jest zdecydowanie mniejszy. Andrzej Duda nie mógł również mieć na myśli węgla brunatnego, gdyż nasze złoża tego surowca ustępują wielkością niemieckim, czy greckim

Nie można mieć zastrzeżeń do stwierdzenia, że polski sektor energetyczny „opiera się w zdecydowanej części na węglu”. Jest to fakt powszechnie znany, ponadto określenie “zdecydowana część” jest zbyt subiektywne, aby przypisać mu konkretny przedział liczbowy. W rzeczywistości z węgla wytwarza się 86% energii elektrycznej.

Andrzej Duda

Państwa firma to jedna z największych kopalni węgla brunatnego w Europie. Największa w Europie elektrownia [Bełchatów], która zaspokaja ponad 20% polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów” pod względem wielkości złóż i osiągalnego wydobycia zalicza się do największych europejskich dostawców tego surowca energetycznego.

Natomiast elektrownia Bełchatów według amerykańskiego “Forbesa” jest największą elektrownią spalającą węgiel brunatny i drugą elektrownią węglową na świecie. Nie jest jednak największą elektrownią w Europie. Większą moc generuje Zaporoska Elektrownia Jądrowa na Ukrainie oraz francuskie elektrownie jądrowe: Gravelines, Paluel i Cattenom. Wypowiedź głowy państwa dotycząca wielkości elektrowni Bełchatów wyrażona bezpośrednio po podobnym stwierdzeniu na temat kopalni węgla brunatnego sugeruje, że chodziło mu o elektrownie spalającą węgiel brunatny.

Zgodnie z informacją na stronie internetowej PGE roczna produkcja energii stanowi prawie 22% produkcji krajowej.

Wypowiedź prezydenta kwalifikujemy jako prawdziwą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >