Program „Rodzina 500 plus” według Andrzeja Jaworskiego

Dnia 10 lutego gościem Moniki Olejnik na antenie RadiaZET był poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Jaworski. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Sprawdziliśmy zaprezentowane przez polityka fakty.

Sprawdzone wypowiedzi

Andrzej Jaworski

Pani premier (Ewa Kopacz -przyp.red.) […] mówiła 13 sierpnia zeszłego roku, że ani tego budżetu na to (program 500 zł na dziecko -przyp.red.) nie stać, ani nie ma zamiaru tego typu rozwiązań wprowadzać.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Ówczesna premier Ewa Kopacz 13 sierpnia 2015 roku powiedziała następująco:

“Pan Prezydent Duda dzisiaj powinien wiedzieć, że w budżecie państwa na rok 2016 nie ma środków na tego rodzaju pomysły i na tego rodzaju ustawy, ponieważ koszt wdrożenia w życie tego pomysłu zapisanego w ustawie przekracza nasze możliwości budżetowe. Dlaczego? Bo to, że z nas zdjęto w Komisji Europejskiej procedurę nadmiernego deficytu nie znaczy wcale, że możemy lekceważyć coś, co obowiązuje w polskim prawie. My mamy regułę wydatkową zapisaną ustawowo, a więc musimy się obracać w realiach finansowych, które nie pozwolą złamać tej reguły wydatkowej. (…) Ja nie będę się w tej chwili podpisywać pod projektem, który wiem, że będzie tylko i wyłącznie czczą obietnicą bez pokrycia w budżecie”.

Andrzej Jaworski

Polska zajmuje 216 miejsce na 234 państwa pod względem dzietności.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Według danych amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Polska w 2015 roku była na 216 miejscu spośród 224 państw, w których zmierzono dzietność. W związku z tym, powyższą wypowiedź uznajemy za prawdziwą.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >