Radosław Sikorski w Radiu Zet

W rozmowie z Moniką Olejnik Minister Spraw Zagranicznych mówił o relacjach polsko – rosyjskich i aktualnej sytuacji na Ukrainie.

Sprawdzone wypowiedzi

Radosław Sikorski

[Poroszenko] to jest demokratycznie wybrany prezydent 40-milionowego kraju.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Według ukraińskiego urzędu statystycznego ludność Ukrainy w 2014 roku wynosi 45.4 mln osób

Radosław Sikorski

Krym potrzebuje chociażby ukraińskiej wody, bez której nie ma tam rolnictwa.

 

Prawda Ukryj uzasadnienie

Krymskie rolnictwo rzeczywiście jest utrzymywane dzięki ukraińskiej wodzie. Po zapowiedzi zamknięcia przez władze w Kijowie kanałów dostarczających wodę na półwysep krymski w marcu, krymski wicepremier uznał, iż „odcięcie wody byłoby nieszczęściem dla rolniczych rejonów na północy półwyspu”.

Eksperci utrzymują, że własne zasoby zaspokajają tylko jedną czwartą zapotrzebowania  półwyspu na wodę. Reszta niezbędnej Krymowi wody płynie z Dniepru. Jest ona wykorzystywana głównie do meliorowania użytków rolnych.

 

Radosław Sikorski

Ale sądzę, że proporcja w naszym eksporcie, eksportu do Rosji jest większa niż w niemieckim, bo u nas to jest 7 proc., a z tego, co pamiętam Niemcy eksportują do Polski więcej niż do Rosji.

 

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

W 2013 roku udział w polskim eksporcie Rosji (8,1 mld euro) wynosił 5,3%, czyli zdecydowanie mniej niż powiedział Minister Radosław Sikorski. W tym samym czasie eksport niemieckich towarów do Rosji (36.1 mld euro) wynosił 3.3% eksportu Niemiec.

 

Według danych z 2013 roku eksport naszego zachodniego sąsiada do Polski wynosi 42.5 mld euro i faktycznie jest większy od eksportu do Rosji wartego 36,1 mld euro.

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >