Radosław Sikorski w wywiadzie dla Kultury Liberalnej

W rozmowie z Łukaszem Pawłowskim minister Sikorski omawiał sytuację geopolityczną Polski, szczególnie w kontekście sąsiedztwa z Rosją i Niemcami. My postanowiliśmy sprawdzić jego słowa.

Sprawdzone wypowiedzi

Radosław Sikorski

Ale jednocześnie pamiętamy, że w czasach trudnej rywalizacji geopolitycznej przed upadkiem Związku Radzieckiego, w Niemczech Zachodnich stacjonowało ponad 300 tysięcy żołnierzy amerykańskich. Dzisiaj nadal jest ich kilkadziesiąt tysięcy.

 

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Według raportu z dnia 31 marca 2014 roku dotyczącego statystyk Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych ponad 40 tysięcy wojsk stacjonuje w Niemczech.

W początkowych latach Zimnej Wojny powstało U.S. European Command (EUCOM), które w roku 1953 dowodziło siłami składającymi się z 400 000 żołnierzy.

Jego częścią było United States Army Europe (USAREUR), stacjonujące m.in.w RFN. W 1962 roku USAREUR osiągnęło najwyższą liczbę tj. 277 342 żołnierzy.

 

US Army.gif

 

Radosław Sikorski

Ukrainie także Amerykanie gwarantowali bezpieczeństwo i nienaruszalność terytorialną…

Nie były to gwarancje traktatowe zatwierdzone przez Kongres, a tak jest w przypadku Polski.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Jeszcze za pierwszego rządu Donalda Tuska, doszło do spotkania ambasadora USA w Polsce z ministrem obrony narodowej RP, którzy to podpisali porozumienie, zapewniające stacjonowanie na stałe w Polsce amerykańskich wojsk. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Barackiem Obamą, a Bronisławem Komorowskim liczebność pilotów i personelu wspierającego zostanie zwiększona. Postanowienia zawarte w Deklaracji o współpracy strategicznej, podpisanej w 2008 roku, zostały ogłoszone w grudniu 2010 roku w Waszyngtonie. W dokumencie nie wspomniano o Ukrainie.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >