Rafał Trzaskowski na temat odległości lotnisk od miast w Europie

Rafał Trzaskowski w dn. 18.06.2018 był gościem programu Gość Radia ZET, emitowanego na antenie Radia ZET. Dyskutowano na temat wyborów samorządowych w Warszawie, planowanej wysokości Funduszu Spójności oraz budowie Centralnego Portu Lotniczego.

Sprawdzone wypowiedzi

Rafał Trzaskowski

[mówiąc o odległościach Lotnisk Londyn-Heathrow i Bruksela-Charleroi od miast] I jedno i drugie jest 20 km, a nie 50. Barajas też ma 20 km, 24 z tego, co pamiętam.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Rafał Trzaskowski określił odległości od miast trzech lotnisk Londyn-Heathrow, Bruksela-Charleroi i Madryt-Barajas. Aby zweryfikować jego wypowiedź, używając Google Maps wyznaczyliśmy trasę z centrum miasta na lotnisko. Odległości ze względu na różne warianty dróg do wyboru będą podane w przybliżeniu.

  • Londyn
    • Trasa: Westminister Bridge – Lotnisko Heathrow – ok. 28 km (23 km w linii prostej)
  • Bruksela
    • Trasa: Wielki Plac – Bruksela-Charleroi – ok. 60 km (43 km w linii prostej)
  • Madryt
    • Trasa: Puerta del Sol – Madryt-Barajas – ok. 15 km (12 km w linii prostej)

Oczywiście trasy mogą ulec skróceniu lub wydłużeniu, zależnie od wyboru punktu startowego. Utrzymując go jednak w centralnych terenach wszystkich miast odległości pozostają w przybliżeniu podobne.

Możemy więc przyjąć, że Trzaskowski nie myli się w przypadku Londynu. Jednak w przypadku lotnisk w Madrycie i Brukseli odległości podane przez polityka, a te wskazywane przez mapę znacznie się różnią, co sprawia, że uznajemy jego wypowiedź za fałszywą.

Share The Facts
Rafał Trzaskowski
poseł


[mówiąc o odległościach Lotnisk Londyn-Heathrow i Bruksela-Charleroi od miast] I jedno i drugie jest 20 km, a nie 50. Barajas też ma 20 km, 24 z tego, co pamiętam.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >