Rozwiązania w ustawie metropolitalnej

Głównym tematem poniedziałku był szeroko komentowany przez polityków projekt ustawy metropolitalnej Warszawy. Leszek Miller poruszył w Kwadransie politycznym w TVP 1 kwestię liczebności radnych według proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość regulacji.

W związku z projektem ustawy metropolitalnej, na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady miasta stołecznego Warszawy radni zadecydowali o przeprowadzeniu referendum gminnego, w którym mieszkańcy Warszawy wypowiedzą się w sprawie zmiany jej ustroju. Pytanie w referendum będzie brzmiało: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?”. Pod pytaniem umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: „TAK”/ „NIE”. Referendum planowane jest w niedzielę, 26 marca 2017 r. Politycy Prawa i Sprawiedliwości utrzymują, że obecny projekt ustawy metropolitalnej jest wstępny i będzie przedmiotem dyskusji.

Również prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika Do Rzeczy, że projekt „ulegnie daleko idącym modyfikacjom”.

Sprawdzone wypowiedzi

Leszek Miller

W 50-osobowej radzie Warszawy tylko 18 radnych ma reprezentować dzielnice warszawskie, a aż 32 reprezentować gminy, które mają być dołączone. Jednym słowem, Warszawa będzie tam w mniejszości.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Z poselskiego projektu Ustawy o ustroju miasta Warszawy wynika, iż w skład rady miasta stołecznego Warszawy wchodzi 50 radnych (art. 24 ust. 2). Radni byliby wybierani po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa  oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy (art. 24 ust. 3). W skład miasta stołecznego Warszawa, miałyby wchodzić 33 gminy, w tym tym gmina Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka (art. 2). Utrzymany zostanie obligatoryjny podział gminy Warszawa na dzielnice. Zachowanych zostanie dotychczasowych 18 dzielnic.

Z tego wynika, iż w skład rady miasta stołecznego Warszawy, wchodzić będzie 18 radnych wybieranych w dzielnicach gminy Warszawa oraz 32 radnych pochodzących z pozostałych gmin. Wypowiedź zatem jest prawdziwa.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >