Ryszard Czarnecki gościem Radia ZET

Gościem Radia ZET był wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, poseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki, tematem wiodącym rozmowy był wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Sprawdzone wypowiedzi

Ryszard Czarnecki

Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej, funkcja prezydenta była w projekcie konstytucji europejskiej.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Zarówno w obowiązujących obecnie dokumentach: Traktat o UE i Traktat o funkcjonowaniu UE (artykuł 15), jak i w Traktacie ustanawiającym Konstytucję dla Europy (artykuł I-22) istnieją zapisy, mówiące że na czele Rady Europejskiej stoi jej Przewodniczący. Ponadto funkcje i sposób wyboru Przewodniczącego są takie same w obydwu dokumentach.

Przewodniczący wybierany jest na 2,5-roczną kadencję kwalifikowaną większością głosów. Do jego zadań należy koordynacja pracy Rady Europejskiej, zdawanie relacji przed Parlamentem, a także reprezentacja UE na zewnątrz.

Źródłem nieporozumień mogą być różnice językowe między tymi dokumentami. “Przewodniczacy RE” jest figuruje jako “President of the European Council” (wersja angielska), “Der Präsident des Europäischen Rates” (wersja niemiecka), “El Presidente del Consejo Europeo” (wersja hiszpańska) lub też “Le président du Conseil européen” (wersja francuska).

 

Ryszard Czarnecki

Mogherini, (…) poparła South Stream.

Nieweryfikowalne Ukryj uzasadnienie

Nie ma oficjalnych źródeł ani ze strony F. Mogherini, ani ze strony Kremla co do poparcia przez włoską Minister Spraw Zagranicznych Gazociągu Południowego, budowanego przez Gazprom. Na stronie prezydenta Rosji znajduje się wzmianka o spotkaniu z F. Mogherini, nie ma jednak podanych szczegółów rozmów. Podobnie brak jest informacji na stronie włoskiego MSZ. Na stronie włoskiego MSZ znajduje się natomiast wywiad z F. Mogherini, w którym stwierdza, że Putin nie jest człowiekiem, który dotrzymuje słowa i pozostaje politykiem niewiarygodnym.

W mediach pojawiły się jednak informacje, że F. Mogherini oznajmiła 9 lipca na Kremlu, że Włochy są gotowe na dialog z Rosją i promocję idei South Stream. Między innymi EUobserver podkreśla, że włoski rząd oraz włoska minister popierają plany związane z Gazociągiem.

 

Ryszard Czarnecki

Sami Polacy krytycznie oceniają i pana premiera Tuska jako premiera.

 

Prawda Ukryj uzasadnienie

Badania różnych ośrodków wskazują, że D. Tusk jako premier jest oceniany raczej krytycznie. Co prawda, od początku 2014 roku liczba pozytywnych opinii stopniowo wzrasta, jednak od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie 50-65% niezadowolonych.

Według badań CBOSu “Stosunek do rządu po wybuchu afery taśmowej” poparcie dla D. Tuska jako premiera jest w miarę stałe. W czerwcu 2014 wynosiło ono 34% (52% niezadowolonych), zaś w lipcu 2014 29% (55% niezadowolonych).

Z innych badań CBOSu “Rządy i premierzy III RP” wynika, że jako najlepszego premiera Polski od 1989 roku Donalda Tuska wybrało 7% Polaków.

Z kolei TNS Polska w swoim raporcie “Ocena działalności rządu, premiera i prezydenta w czerwcu 2014” wskazuje, że D. Tuska pozytywnie ocenia 31% respondentów (w tym 2% zdecydowanie na tak, 29% raczej pozytywnie), negatywnie zaś – 60% (w tym 39% umiarkowanie negatywnie a 21% zdecydowanie negatywnie). Jest to najlepszy wynik premiera w 2014 roku według TNS Polska.

 

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >