Ryszard Czarnecki o odwołaniu szefa CBA

26 listopada Ryszard Czarnecki bym gościem telewizyjnego programu „Rozmowa Piaseckiego„. Poseł odniósł się do propozycji odwołania prezesa Narodowego Banku Polskiego, w związku z zarzutami korupcyjnymi wobec byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego. W tym kontekście R. Czarnecki podał przykład tzw. „afery hazardowej” i odwołania szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2009 roku.

Sprawdzone wypowiedzi

Ryszard Czarnecki

Po wybuchu afery hazardowej pierwszą zdymisjonowaną osobą był szef CBA, który tę aferę wykrył

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

13 grudnia 2009 roku, w związku z aferą hazardową, ze swoich stanowisk zostali odwołani m.in.: Mariusz Kamiński, Michał Drzewiecki, Grzegorz Schetyna i Andrzej Czuma. Autor wypowiedzi sugeruje, że szef CBA (M. Kamiński) został odwołany w ramach kary za wykrycie szkodliwej dla wizerunku rządu afery. R. Czarnecki wzmocnił swoją sugestię przez pominięcie faktu jednoczesnego odwołania trzech ministrów Platformy Obywatelskiej. Dlatego wypowiedź uznajemy za manipulację.

Wydarzenia związane z aferą hazardową zostały ujawnione 1. października 2009 roku w artykule Cezarego Gmyza dla „Rzeczpospolitej„. Znalazły się w nim stenogramy z rozmów między szefem klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, Zbigniewem Chlebowskim oraz biznesmenem związanym z branżą hazardową, Ryszardem Sobiesiakiem. Rozmowy dotyczyły projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych. R. Sobiesiak wywierał naciski mające na celu wycofanie niekorzystnych dla niego zapisów w projekcie ustawy. Stenogramy ujawniały także kontakty R. Sobiesiaka z ministrem sportu i turystyki, Mirosławem Drzewieckim.

Przywołane w artykule z „Rzeczpospolitej” stenogramy pochodzą z podsłuchów założonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Z ich treści wynika, że szef CBA, Mariusz Kamiński, poinformował premiera Donalda Tuska o prowadzonych działaniach 12 sierpnia 2009 roku.

5 października, w wyniku publikacji artykułu, do dymisji podał się Mirosław Drzewiecki, a 7 października to samo uczynili Grzegorz Schetyna, Andrzej Czuma i Adam Sznajfeld. 13 października M. Drzewiecki, G. Schetyna i A. Czuma zostali odwołani z zajmowanych urzędów postanowieniami prezydenta L. Kaczyńskiego (1, 2). Tego samego dnia ze stanowiska odwołany został szef CBA, Mariusz Kamiński.

M. Kamiński nie był zatem pierwszą i jedyną zdymisjonowaną osobą w związku z aferą hazardową, lecz jedną z kilku osób zdymisjonowanych 13 października 2009 roku. R. Czarnecki w swojej wypowiedzi sugerował, że zdymisjonowanie szefa CBA mogło być karą premiera Donalda Tuska za wykrycie niewygodnej dla rządu afery:

Jak afera hazardowa miała miejsce, no to pierwszą osobą zdymisjonowaną, był szef CBA, który tę aferę wykrył. Tutaj jednak standardy w rządzie Rzeczpospolitej Polskiej za czasów PiS-u są inne.

Autor wypowiedzi pominął fakt, że 13 grudnia 2009 roku, wraz z szefem CBA, z zajmowanych stanowisk zostali odwołani trzej członkowie Platformy Obywatelskiej. Tym samym znacznie wzmocnił swoją sugestię. Premier Donald Tusk, zapowiadając decyzję o podjęciu procedury odwołania szefa CBA, nazwał aferę hazardową „polityczną pułapką na zamówienie opozycji”. Nie rozstrzygając rzeczywistych powodów odwołania M. Kamińskiego, wzmocnienie sugestii poprzez pominięcie faktów uznajemy za manipulację.

Share The Facts
Ryszard Czarnecki
Poseł do Parlamentu Europejskiego


Po wybuchu afery hazardowej pierwszą zdymisjonowaną osobą był szef CBA, który tę aferę wykrył

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >