Ryszard Czarnecki o polityce zagranicznej

5 czerwca europoseł PiS był Gościem Radia Zet. Z Moniką Olejnik rozmawiał m.in. o wizycie prezydenta Obamy i pozycji Polski w UE.

 

Sprawdzone wypowiedzi

Ryszard Czarnecki

[miliard dolarów] to jest kwota, którą jedyne państwo Kaukazu Południowego, które aspiruje do Paktu Północnoatlantyckiego, do NATO, czyli Gruzja przeznacza na budżet obronny.

 

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Według szacunkowych danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) wydatki Gruzji na wojskowość w roku 2013 wyniosły 442 miliony dolarów.

Ponadto wskazać można, że stanowiły one 2,8% PKB.

Jedynym rokiem kiedy wydatki Gruzji w zakresie wojskowości oscylowały wokół miliarda dolarów jest rok 2008, kiedy osiągnęły one 1140 miliona dolarów.

Na przestrzeni lat 2008- 2013 wydatki wojskowe Gruzji kształtowały się następująco:

Ryszard Czarnecki

Od dłuższego czasu ukraińscy oficerowie są szkoleni przez Amerykanów.

 

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Według informacji podanych przez portal Defense News (powołujący się na słowa rzeczniczki Pentagonu Eileen Lainez) zespół amerykańskich doradców wojskowych ma wkrótce udać się na Ukrainę w celu oceny zakresu koniecznych reform ukraińskiej armii.

Tym samym ma być to też drogą do opracowania odpowiednich szkoleń i pomocy dla sił obronnych Ukrainy. Nie udało nam się natomiast odnalezienie informacji o jakichkolwiek szkoleniach już prowadzonych.

Według informacji zaprezentowanych przez Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych Chucka Hagela podczas konferencji w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli w dniu  4.06.2014r. dotychczasowa pomoc USA dla Ukrainy miała charakter wyłącznie finansowy.

Od początku konfliktu wyniosła ona 18 milionów dolarów, a po ostatnie deklaracji prezydenta Obamy jej wysokość osiągnie łącznie 23 mln USD.

 

Ryszard Czarnecki

Pan prezydent Komorowski, który 29 razy spotkał się w ciągu trzech lat z prorosyjskim prezydentem Janukowyczem, ma niewątpliwie doświadczenie jeśli chodzi o sprawy Ukrainy.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Zgodnie z danymi zawartymi na stronie internetowej Prezydenta RP, doszło do osiemnastu spotkań Bronisława Komorowskiego z Wiktorem Janukowyczem (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18) oraz dziewięciu rozmów telefonicznych prezydentów Ukrainy i Polski: (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9).

Ryszard Czarnecki

Pan premier Tusk zgodził się po wspólnym posiedzeniu rządów Republiki Federalnej i Rzeczpospolitej w Warszawie tuż przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli zgodził się na pakiet klimatyczny

Prawda Ukryj uzasadnienie

9 grudnia 2008 roku, na trzy dni przed szczytem UE w Brukseli, odbyły IX Polsko-Niemieckie Konsultacje Międzyrządowe, podczas których premier Donald Tusk zapowiedział, że „celem Polski i Niemiec nie jest weto w sprawie pakietu klimatycznego”.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >