Ryszard Petru w RadioZET

W dniu dzisiejszym gościem Moniki Olejnik na antenie RadiaZET był lider Nowoczesnej Ryszard Petru. W rozmowie zostały poruszone takie tematy, jak program 500plus, rozmowy o Polsce na arenie międzynarodowej. Polityk skomentował także sposób przeprowadzania głosowań w Sejmie RP.

Sprawdzone wypowiedzi

Ryszard Petru

Pan Ziobro jeździł do Strasburga, mówił o Polsce, że jest łamana demokracja, to samo, podobnie mówił Macierewicz swego czasu.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Ryszard Petru zwrócił uwagę, że krytyka spraw wewnętrznych Polski przez polskich polityków w instytucjach europejskich nie jest czymś nowym i występowała również w czasach, gdy rządziła koalicja PO-PSL, a PiS,SP  oraz PR byli w opozycji. W związku z tym powyższą wypowiedź należy uznać za prawdziwą. Szersze uzasadnienie poniżej.

Podczas rządów PO-PSL, na łamach Parlamentu Europejskiego  kilkukrotnie dochodziło do dyskusji na tematy dotyczące sytuacji w Polsce. Część z nich była przeprowadzana z inicjatywy europosłów PiS (wysłuchanie publiczne nt. katastrofy smoleńskiej 28.03.2012, wysłuchanie publiczne nt. nadużyć wyborczych w Polsce 11.12.2014), niektóre były związane z polską prezydencją (przemówienie premiera Donalda Tuska inaugurujące prezydencję 6.07.2011).

Wśród posłów krytykujących ówczesny rząd znaleźli się obecni ministrowie Antoni Macierewicz i Zbigniew Ziobro. O łamaniu zasad demokracji w Polsce mówił również obecny prezydent (a wtedy europoseł) Andrzej Duda, który kwestionował demokratyczność wyborów samorządowych z jesieni 2014 roku.

Antoni Macierewicz zasugerował, że rząd premiera Tuska działał na szkodę prezydenta RP. Nie jest to wprawdzie mowa wprost o łamaniu demokracji, ale oryginalna wypowiedź Ryszarda Petru odnosi się bezpośrednio do wypowiedzi Zbigniewa Ziobry, a  wypowiedź Antoniego Macierewicza klasyfikuje jako “podobną”.

Poniżej cytaty wypowiedzi wyżej wymienionych polityków w Parlamencie Europejskim wraz z odnośnikami, do przekazów medialnych, które ich wtedy cytowały:

Antoni Macierewicz podczas wysłuchania publicznego nt. katastrofy smoleńskiej w PE: “Rząd Pana Donalda Tuska działał systematycznie na szkodę prezydenta Lecha Kaczyńskiego i związanej z nim elity państwa.” (5:28)

Europoseł Ziobro do premiera Tuska podczas inauguracji polskiej prezydencji:Pięknie pan mówił o wartościach europejskich. Chciałbym sukcesu polskiej prezydencji. Będzie tak, jeśli pan i pański rząd będzie w praktyce przestrzegał wolności słowa, wolności mediów, prawa opozycji, a nie tylko pięknie o nim mówił. Za pana rządów z mediów publicznych masowo zwalniał dziennikarzy za krytykę rządu”

Andrzej Duda podczas wysłuchania publicznego nt. nadużyć wyborczych w Polsce: To w sejmikach jest największa władza. Tam jest rozdzielanie pieniędzy unijnych.(…) Jaka jest legitymacja demokratyczna tych władz, skoro większość Polaków uważa, że wybory samorządowe zostały przeprowadzone w sposób nieprawidłowy? Czy można mówić, że w naszym kraju jest demokracja? Przecież to umowa, według której wybieramy władzę. Jeśli ludzie nie mają poczucia, że wybrali swoje władze, to jaki mamy w Polsce ustrój?

Ryszard Petru

Nocne głosowania […] wynikają z tego, że rząd, czyli klub PiS ma bardzo małą przewagę nad resztą, czyli pięciu, sześciu posłów, musi w związku z tym być obecny prawie cały rząd na wszystkich głosowaniach i ten cały rząd może być tylko obecny w nocy, bo w ciągu dnia ma różne obowiązki i nie jest w stanie głosować.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Wypowiedź Ryszarda Petru nacechowana jest wieloma opiniami. Została ona rozpatrzona jedynie pod względem przewagi posłów większości rządzącej. Nie implikuje się, że fakt nocnych głosowań wynika np. z pracy tych posłów w ministerstwach.

Na chwilę obecną klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości liczy sobie 234 posłów. Z list Prawa i Sprawiedliwości otrzymało mandat poselski  w sumie 235 osób, w tym poseł Jan Klawiter, który został wybrany z listy PiS ,lecz oficjalnie nie znajduję się w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości, mimo uczestniczenia w obradach tego klubu.

W Sejmie zasiada 460 posłów. Żeby mieć pewność uchwalenia ustawy wymagana jest obecność ponad 230 posłów koalicji.

Koalicja rządząca liczy sobie maksymalnie 235 głosów, co potwierdza tezę Ryszarda Petru o nieznacznej jej przewadze w Sejmie RP.

Co do kontekstu pełnej wypowiedzi lidera Nowoczesnej, warto dodać, że 38 obecnych posłów Prawa i Sprawiedliwości sprawuje funkcję ministra lub sekretarza stanu.

Imienna lista, podzielona na ministerstwa poniżej. Wymienieni zostali wyłącznie posłowie:

Infrastruktury i Budownictwa: (2 posłów)

Minister: Andrzej Adamczyk

Sekretarz stanu: Kazimierz Smoliński

Rolnictwa i Rozwoju Wsi: (3 posłów)

Minister: Krzysztof Jurgiel

Sekretarz stanu: Zbigniew Babalski, Jacek Bogucki

Spraw Wewnętrznych i Administracji: (2 posłów)

Minister: Mariusz Błaszczak

Sekretarz stanu: Jarosław Zieliński

Kultury i Dziedzictwa Narodowego: (3 posłów)

Minister: Piotr Gliński

Sekretarz stanu: Krzysztof Czabański, Jarosław Sellin

Spraw Zagranicznych: (2 posłów)

Minister: Witold Waszczykowski

Sekretarz stanu: Jan Dziedziczak

Nauki i Szkolnictwa Wyższego: (1 poseł)

Minister: Jarosław Gowin

Sprawiedliwości: (2 posłów)

Minister: Zbigniew Ziobro

Sekretarz stanu: Patryk Jaki

Środowiska: (2 posłów)

Minister: Jan Szyszko

Sekretarz stanu: Mariusz Orion Jędrysek

Obrony Narodowej: (2 posłów)

Minister: Antoni Macierewicz

Sekretarz stanu: Bartosz Kownacki

Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: (1 poseł)

Sekretarz stanu: Jerzy Materna

Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: (3 posłów)

Minister: Elżbieta Rafalska

Sekretarz stanu: Krzysztof Michałkiewicz, Stanisław Szwed

Sportu i Turystyki: (1 poseł)

Sekretarz stanu: Jarosław Stawiarski

Energii: (2 posłów)

Minister: Krzysztof Tchórzewski

Sekretarz stanu: Grzegorz Tobiszowski

Edukacji Narodowej: (2 posłów)

Minister: Anna Zalewska

Sekretarz stanu: Teresa Wargocka

Skarbu Państwa: (1 poseł)

Sekretarz Stanu: Marek Zagórski

Ministrowie-członkowie RM: (9 posłów)

Prezes RM: Beata Szydło

Koordynator służb specjalnych: Mariusz Kamiński

Szef KPRM: Beata Kempa

Szef Gabinetu Politycznego Premiera: Elżbieta Witek

Członek RM: Henryk Kowalczyk

Sekretarz stanu: Adam Lipiński, Piotr Naimski, Paweł Szefernaker, Maciej Wąsik

Ryszard Petru

Samotna matka jednego dziecka, która zarabia 1700 złotych nie dostanie tych 500 złotych, a rodzina z dochodami na poziomie 10 tysięcy złotych z dwójką dzieci, dostanie.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Według informacji podanych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, samotna matka wychowująca jedno dziecko, zarabiająca 1700 złotych (czyli 850zł na osobę) nie otrzyma świadczenia 500 zł, ponieważ przekracza kryterium dochodowe 800 zł.

Rodzinie z dwójką dzieci i dochodami na poziomie 10 tysięcy złotych świadczenie zostanie przyznane, gdyż w przypadku drugiego dziecka kryterium dochodowe nie obowiązuje.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >