Siemoniak w TOK FM

Tomasz Siemoniak był gościem Jana Wróbla w Poranku TOK FM. Rozmowa dotyczyła między innymi umów zawartych z Amerykanami dotyczących obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Jakie wsparcie wojskowe otrzymaliśmy od Amerykanów?

Sprawdzone wypowiedzi

Tomasz Siemoniak

Efektami naszego zabiegania o obecność Amerykanów w Polsce jest posterunek powietrzny w Łasku, umowa z 2012 r. o bazie antyrakietowej w Redzikowie, czy też ustalenia z ubiegłego roku dotyczące baz ciężkiego sprzętu.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego trwały rozmowy dotyczące obecności wojsk USA w Polsce, które doprowadziły do podpisania:

  • 13 czerwca 2011 roku memorandum dotyczącego współpracy, regulującego obecność sił powietrznych USA w bazie w Łasku.
    Porozumienie to gwarantuje rotacyjną obecność samolotów pododdziału Aviation Detachment. Stanowi on element lotniczego komponentu 52 Skrzydła Myśliwskiego (stacjonującego w Niemczech), należącego do zgrupowania sił USAF w Europie. Ma na celu poprawę interoperacyjności i poprawę bezpieczeństwa sojuszu Polska – Stany Zjednoczone.
  • 20 sierpnia 2008 roku umowy dotyczącej budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce w miejscowości Słupsk-Redzikowo.
    Zgodnie z postanowieniami traktatu istnienie bazy antyrakietowej gwarantuje Polsce obronę przed atakami rakiet balistycznych oraz zapewnienie bezpieczeństwa, do którego zobowiązali się Amerykanie. To na stronie Amerykańskiej spoczywają koszty budowy, utrzymania i konserwacji systemu antyrakietowego, a po Polskiej stronie zapewnienie infrastruktury oraz terenu, na którym znajdzie się baza. Planowane zakończenie budowy datuje się na 9 kwietnia 2018 roku.
  • 8 października 2015 roku porozumienia dotyczącego baz amerykańskiego sprzętu wojskowego na terenie pięciu obiektów wojskowych w Polsce. Porozumienie obejmuje możliwość rozlokowania żołnierzy oraz składowania mienia, sprzętu, zaopatrzenia oraz materiałów.  Umowa obejmuje Bazy Lotniczej w Łasku, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim oraz kompleksów wojskowych w Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >